Bývá už zvykem, že o prázdninách vezmou hudební fanoušci Zásadu na jeden den na steč. Koná se zde totiž oblíbený hudební festival ZasTenRock. Letos se uskutečnil už čtvrtý ročník a i tentokrát se podařilo překonat návštěvnický rekord. „Mám obrovskou radost z ohlasů i návštěvy. Tento rok se nám podařilo do areálu přitáhnout přes čtyři tisíce lidí," pochlubil se hlavní organizátor Miroslav Princ.

Je to obrovský úspěch, protože celý tento podnik vzniká především díky dobrovolníkům. I těch bylo letos potřeba více. „Ve službě jsme měli přes osmdesáti lidí, kteří se snažili uspokojit všechny návštěvníky. Tito lidé jsou členové a příznivci fotbalového klubu a nejenom po dobu festivalu tu pomáhají bez nároku na honorář. Za to jim patří obrovský dík. Bez nich bychom to nezvládli," sklonil poklonu Princ.

Spokojeni byli také posluchači. Chválili si nejen atmosféru, ale také služby. „Je to tu skvělé. Pořadatelé odvádí vynikající práci, počasí vyšlo a jsou tu dobré kapely. Nejvíce se těším na revival Metallici," prozradil Petr z nedalekého Rychnova.

Co tým pořadatelů vymyslí další rok?

Podle návštěvy to nevypadá, že by organizátoři narazili na úplnou hranici. „Je otázka, co pro další ročníky, protože tento areál má své určité limity a nafukovat se do nekonečna nedá. Určitou ideu máme, ale teprve čas ukáže, jestli bude nakonec i realizována," dodal ředitel festivalu ZasTenRock.

Letošní novinkou byla obrovská LED obrazovka, která byla mezi oběma pódii. Vzhledem k tomu, jak plno bylo před nimi, to byl vynikající nápad. Každý totiž mohl vidět své favority pěkně zblízka. Vylepšení si pochvalovali právě i návštěvníci.

„Proti loňsku byly lépe vymyšleny stage. Umístění vedle sebe se mi líbilo více. Taky přenášení koncertu na obrazovku bylo skvělé. Každý rok je prostě festival lepší a lepší," pěla chválu Jana Matěásková z Loužnice. Spokojena byla také s obsluhou, protože nikde nebyly u stánků dlouhé fronty.

Příprava a úklid nejsou žádný med

Spolu s Princem se nejvíce organizačně podílí na festivalu ještě dvojice Petr Růžička a Václav Lubas. „Všichni jsme poslední dny naspali tak čtyři až pět hodin. Bylo to opravdu velmi náročné, ale na druhou stranu musím říct, že je pro nás velkou satisfakcí ohlas od návštěvníků. Opravdu si to užili," byl spokojený ředitel ZasTenRock. „První myšlenky na další ročník vznikají v říjnu, kdy se začíná s rezervováním kapely, aparatury i pódií. Například letos ten výběr skupin nebyl vůbec jednoduchý. Přihlásilo se nám na osmdesát kapel, které si tu chtěly zahrát. My jsme ovšem mohli vzhledem k časovému harmonogramu vybrat jenom deset," řekl něco více k dramaturgii Miroslav Princ.

Ač tomu v sobotu nic nenasvědčovalo, pořadatelé museli krátce před samotným festivalem řešit jeden problém. „Ještě v minulém týdnu jsme museli dělat kanalizaci, takže jsem rád, že se všechno podařilo skloubit," oddechl si zpětně Miroslav Princ.