V sobotu odpoledne je pěkné teplo, u výhně doslova horko. Marie vytáhne z ohně železný drát a začne ho na kovadlině opracovávat. Ukazuje příchozím lehčí kovářské práce. Odvážlivci si práci s rozžhaveným železem a kladivem mohou vyzkoušet. Na stoličku pro malé kováře vystoupí šestiletý Ondra z Turnova. Kladivo je na něj těžké, ale přece jen dokáže poddajný materiál vyklepat. S pomocí kovářky vykove podkovičku pro štěstí. Jen ji přeleštit a odnést domů. „Máme vnuka na hlídání a tak jsme hledali, kam bychom s ním mohli na výlet. Dlaskův statek byl jasnou volbou, panuje tady vždy klid,“ popsala Ondrova babička.

Zvláště děti se neupejpají. „Je chvilka po obědě a už si zkoušelo kovat asi dvacet dětí, zájem je. Jen kdyby se dospělí tak nestyděli,“ pousmála se sympatická mladá kovářka.

K řemeslu se dostala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově. „Kovařina mě uchvátila už před nástupem na školu, kdy jsem se tam byla podívat při dnu otevřených dveří,“ přiblížila Sitková.

Maškova zahrada v Turnově
Léto v Maškovce: Turnovské koupaliště v neděli ožije kulturní akcí

Dnes se kovařinou živí. Kromě internetového obchodu na akcích své boží prodává. Hned vedle výhně. Nabízí železné šperky a ozdoby, třeba ve tvaru železné růže, ale i praktické věci jako věšáky a nože mnoha tvarů. „Přednedávnem jsem ukončila mateřskou, tak se pomalu rozjíždím. Už teď ale můžu říct, že si na chleba vydělám,“ doplnila Siková, utřela rukou pot a napila se piva. „Pivo ke kovářům tak nějak patří, stejně jako ke sklářům,“ dodala se smíchem.

Svůj um předvádí Marie Sitková na Dlaskově statku v rámci takzvaných Řemeslných sobot. A předvádět ještě bude. V srpnu tu mohou zájemci její um obdivovat a případně si kovařinu vyzkoušet ještě dvakrát v rámci Řemeslných sobot. V září pak na akci Kumburské svítání.

O uplynulém víkendu byla Řemeslná sobota navíc spojena s Dny lidové architektury. Ty po celém Libereckém kraji otevřely mnohé památky. Například Památník Karla Hynka Máchy v Doksech, Kittelův dům v Pěnčíně, Zelenou roubenku v Semilech nebo Běliště v Železném Brodě a další.

Slavnosti skla Skleněné městečko.
Železnobrodské Skleněné městečko se blíží, uskuteční se v září

Řemeslné soboty na Dlaskově statku nabízí přes letní prázdniny možnost nahlédnout pod pokličku mnoha, mnohdy i pozapomenutých řemesel. „Návštěvníci se mohou dozvědět, jak dlouho trvá, než se upřede na kolovratu nit, a z čeho ona vlastně je nebo jak dlouhá je cesta od kmene stromu k trámu, který dává pevnost stavení,“ přiblížil ředitel Muzea Českého ráje v Turnově Jan Prostředník.

Dlaskův statek tak ožívá každou prázdninovou sobotu řemeslem. Řemeslníci předvádějí tradiční lidová řemesla, především pak ta, která se váží k tradičnímu zemědělství a zpracování produktů, které se v chalupách v Pojizeří získávaly. Například ovčí a kozí kůže a kožešiny, ovčí rouno, dřevo, proutí či peří. Výrobky z těchto materiálů dříve sloužily nejen usedlosti, ale byly i zdrojem příležitostného příjmu pro vesnické obyvatelstvo.

Řada z těchto technik, které někteří místní hospodáři ovládali, přežila do dnešních dnů. Na Dlaskově statku se s nimi návštěvníci nejen seznámují, ale především si tradiční řemeslné postupy mohou vyzkoušet. Kromě kovařiny například různé techniky používané při zpracování dřeva, kůží, ovčího rouna nebo lnu. Řemeslné soboty doplňují novou stálou expozici Na statku od jara do zimy – Tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří, kterou zájemci najdou přímo v budovách Dlaskova statku.

Program řemeslných sobot na Dlaskově statku
30. 7. Košíkářská dílna
6. 8. Sedlářská a kovářská dílna
13. 8. Sedlářská dílna, mašlovačka z husích brk
20. 8. Zpracování vlny, předení a kovářská dílna
27. 8. Len a ovčí rouno