VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mush go! zaznívalo Janovičkami

Na trať závodů psích spřežení vyrazila také reprezentace z Jizerských hor. Reportáž.

19.2.2008
SDÍLEJ:

Spřežení pod vedením Richarda Burdy v cíli 2. kola.Foto: Pavla Garwoodová

Janovičky, Polubný/ Vesnička v Orlických horách tradičně hostila závody psích spřežení. Janovičky se jely již po šesté, ale byly unikátní. Historicky první zimní závody odjeté v únoru nikoli na saních, ale na kárách. Letošní zima ani musherům nepřeje.
Je pátek večer a my se blížíme kJanovičkám – vesničce vOrlických horách, kde se již tradičně konají závody psích spřežení. Nemůžeme se dočkat. Janovičky se jedou již po šesté, ale přesto bude letošní ročník unikátní. Jedeme na historicky první zimní závody odjeté vúnoru nikoli na saních, ale na kárách. Letošní zima nám nepřeje. Po mizerné sezóně téměř bez sněhu jsme vděční organizátorům zpořádajícího musher klubu MC Metuje, že do toho šli a závody neodvolali.

Den první - sobota
Vzrušení vnaší výpravě stoupá – psi vkaravanu za námi se probudili a začínají výt, děti na zadním sedadle skáčou a ječí a i my dva dospělí jsme jako na drátkách.Vystupujeme na louce obklopené lesy a mrazivým večerem se nese táhlé houkání psů, bušení kladiv jak přijíždějící musheři zatloukají kolíky tzv. stake-outů (lan na přivázání psů) a cinkání misek. Známé, uklidňující, každodenní zvuky, tady a teď povýšené na příslušnost ke svérázné bandě lidí, kteří si plní sny o přátelství lidí a zvířat, svobodě a dobrodružství. Máváme na kamarády, děti se běží pochlubit novým štěnětem a vyzvědět novinky. Kdo nakrmil, napojil, posbíral bobky, zavřel psy a připravil auto, stan nebo karavan na spaní, míří kosvětlené hospůdce.
Nad pivem, gulášem a borůvkovými knedlíky zjišťujeme, kdo přijel. Jsou tu skoro všichni. Jen Krušnohorci chybí, mají to daleko. Podle startky dorazí 44 musherů a jejich rodin. Většina už je na místě, jen pár opozdilců přijede ráno. Podle zaběhlého předzávodního rituálu večeříme, klábosíme o psech, probíráme krmení, taktiku a co nového od minule.Vzduchem létají vtipy a přátelská připomenutí nikdy nezapomenutých trapasů. Všichni svorně nadáváme na počasí – to zkrátka patří kmusherské etiketě. Buď je sněhu moc nebo málo, někdy je moc měkký, jindy přemrzlý. A vůbec nejhorší je, když není žádný. I proto znovu děkujeme metujáckému předsedovi Jardovi Hanušovi, že to nevzdal. „Janovičky jsou tradice, ty se prostě neruší,“ říká Jarda. „Jsou to krásné závody na krásném místě. Trať je upravená a zkrácená na 18 km. Je sice tvrdá a zmrzlá, ale kdo si dá bacha, vpohodě projede. Psům scitlivými tlapkami dejte botičky a musherům doporučuju, aby nepřepalovali zatáčky a včas si přibrzdili,“ radí hned na úvod.
O půlnoci jdeme naposledy venčit a pak už vjanovičském kempu zavládne klid.
„Hauu! Hauu!“ ozývá se osamělé zavytí odněkud z karavanu rozpoutá řetězovou reakci v dosud spícím kempu. Během vteřinky probudí celou louku. Více než dvě stovky psů unisono vyje a štěká až se vozíky otřásají. „Našich osm psů miluju a často také proklínám, ale v porovnání s ostatními uřvanci je to docela vychovaná parta,“ pomyslím si.
Zmrzlí musheři a jejich pomocníci (kromě nás s dětmi, kteří jsme tentokrát usmlouvali nocleh v penzionu) venčí, napájejí, sbírají ranní příděl bobků, připravují postroje, kontrolují káry, kola a koloběžky a na plynových vařičích vaří čaj. Nervozita stoupá, psi jsou nabuzení – už vědí, co je čeká. Ustává vánice a nad zmrzlou loukou vychází slunce. „Těch mínus jedenáct je najednou za sluníčka trochu teplejších,“ říkám pro pobavení a zahřívám si ruce v kapsách. Na delší debaty není čas.
Moderátor Jirka Plšek už svolává poprvé všechny závodníky na poradu – musher meeting – do prostoru startu. Po rychlém co, kde, jak a proč na trati končí legrace. Jdeme zapřahat. Psi řvou a skáčou vzrušením, štěňata kňučí, že na ně šňůra ve spřežení ještě nezbyla.
V deset se poprvé odpočítává: „Pět, čtyři, tři, dva, jedna. Mush go!“ První závodník se řítí koridorem diváků a prolétá ostrou levotočivou zatáčkou. V minutových intervalech startují další: běžci canicrossu (běžec a pes), bikeři (cyklista a pes), závodníci na scootrech (koloběžkář a pes) a pak přicházejí na řadu spřežení. Čistokrevná, složená ze sibiřských husky, malamutů, samojedů a nečistokrevná (ta nejrychlejší) – složená z tzv. alaskánů. „Hauu! Hauu!“ Psi na startu jsou v tranzu a k neudržení, v ohlušujícím štěkotu a vytí není slyšet vlastního slova.
Autobusy kyvadlově přivážejí další a další diváky. Děti bez dechu sledují řvoucí smečky řadící se na startu, tátové od rodin s nepřítomným pohledem bloudí kdesi ve vlastních dávných klukovských snech a nejedna mamka potajmu okoukne urostlého mushera. Vzduch voní romantikou…a do cíle se blíží první závodník se svým čtyřnohým parťákem. Zobou se kouří, postupně srůznými časovými odstupy dojíždějí ostatní. Jirka Plšek vcíli vylamuje zudýchaných musherů krátké rozhovory. Je to jasné: člověk je sice pán tvorsta, ale když pes nechce, tak má i pán tvorstva smůlu. My jsme prozatím vnaší kategorii 5., spíchlým kolem a zničeným ráfkem u káry. Bilancujeme 1. kolo- nikdo se neporval, všichni zdrávi, jeden pád do křoví, jedna rozlámaná kára, několik píchlých kol – prostě celkem normálka. Diváci pořizují poslední fotky a odjíždějí. Nám nastává běžné pozávodní odpoledne. Napojit, pochválit a zkontrolovat psy, opravit, co se povolilo, ulomilo nebo vyfouklo. Pak kafe a panáček na zahřátí u nás vkaravanu, nakrmit, vyvenčit a je večer. Fičí ledový vítr a mrzne. Zpronevěřím se zlatému pravidlu, že správný musher se nikdy nemyje a naženu svoji rodinu do sprchy. Pak se jdeme podívat na film o Aljašce, rychle se najíme a pak nás čeká odměna vpodobě rokotéky. Velká část noci proběhne ve víru tance, dobrého pití a spousty legrace. Nad ránem poslední venčení a rychle něco naspat na zítra.
Den druhý - neděle
Po probdělé noci je ledové ráno ještě chladnější. Psům je to jedno, spokojeně poblafávají na sluníčko, které stejně nehřeje. Napojíme, uklidíme po psech, zkřehlýma rukama zapřáhneme a ochraptělý moderátor Jirka už zase vysílá závodníky na trať – MUSH GO! Čekání než dojedou je nekonečné – ale už jsou tu a dneska je to horší. Stopadesátikilová kára Jindry Zelenky nevydržela srážku se stromem a Jindra přivezl kolo i sbrzdami přivázané křidítkům. Jak dojel, nikdo netuší. Jeho desetispřeží je takřka nemožné ubrzdit i se zataženou ruční brzdou a zablokovanými koly. Pár psů má od ledu a kamení odřené tlapky a tak se vezou na kárách. Propíchaných a různě pokroucených kol je hodně, ale všichni jsou fit.
Nám se dařilo, celkově jsme i svčerejší ztrátou čtvrtí. Jdeme balit, teď už nás čeká jen vyhlášení. Jarda Hanuš a jeho pomocníci rozdávají ceny a diplomy a se všemi se loučí: „Tak za rok zase na Janovičkách.“
Je konec, bouchají dvířka aut a vozíků a louka úvaziště se vyprazdňuje. Loučíme se skamarády a zavíráme si dokaravanu kousek pohody a romantiky, které si chceme odvézt ssebou domů. Diváci odjíždějí, možná i strochou závisti vsrdci. My čistíme kemp a balíme, abychom každý o těch svých 50, 100 či 200 kilometrů dál zase vybalili, vyvenčili, nakrmili a napojili psy, posbírali bobky, usušili postroje a opravili káry. Tak jako každý den, až do dalších závodů.

autor:Pavla Garwoodová

19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Optometristé Optometrista/ka - Tanvald. Požadované(25 000 Kč)

Optometristé Optometrista/ka - Tanvald. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Optometristka/Optometrista , , Požadujeme:, , •VŠ vzdělání v oboru optometrie, •Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost, •Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , •Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, •Vyšetření a měření zraku klienta, •Aplikace kontaktních čoček a jiné, •Poskytování poradenství zákazníkům, •Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, •Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , •Silné zázemí stabilní české společnosti, •Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, •Velkou podporu na počátku spolupráce, •Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, •Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, •Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených v. Pracoviště: Tanvald, Krkonošská, č.p. 134, 468 41 Tanvald. Informace: Martina Sedláková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník(16 000 Kč)

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělník v elektrotechnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme: , * zkušenost s ručním pájením mikropájkou (vhodné pro pasířky, zlatnice…), * zručnost, * zodpovědnost, pečlivost a přesnost , * možnost práce i na zkrácený úvazek, * vyučen v oboru výhodou, , Pracovní náplň:, * pájení SMD a klasických vývodových součástek dle dokumentace, * testování, kompletace výrobků, , Nabízíme:, * příjemné pracovní zázemí v nových firemních prostorách , * adekvátní finanční ohodnocení, * široká odborná základna v rámci holdingu, * zaměstnanecké benefity, , VŘ se budou konat dne: 12.3., 13.3., 16.3. vždy 8 -12 hod., na adrese: JabloPCB s.r.o., U Přehrady 5129/67, Jablonec nad Nisou. Pracoviště: Jablopcb s.r.o., U Přehrady, č.p. 5129, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Martina Bc. Kutnarová, +420 483 515 554.

2444 - Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní(17 360 Kč)

Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní referent v Oddělení vyměřovacím. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260394 – odborný referent/vrchní referent v Oddělení vyměřovacím IV, Odbor vyměřovací, Sekce Územní pracoviště v Jablonci nad Nisou, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění., , Místem výkonu služby je Tanvald., Služba na tomto služebním místě bude vykonávána ve služebním poměru na dobu neurčitou. , Služba zahrnuje zejména: , - Správu daně z příjmů fyzických osob, daně z přidané hodnoty a daně silniční u přidělených daňových subjektů dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. , - Zpracování a vyměřování daňových tvrzení, provádění postupů k odstranění pochybností a místních šetření., - Spravování osobních daňových účtů., - Vyřizování žádostí, vydávání rozhodnutí, zpracování stanovisek., - Vedení spisů daňových subjektů a evidence písemností.. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v tanvaldě, Krkonošská, č.p. 350, 468 41 Tanvald. Informace: Petra Benešová, +420 483 339 303.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B(130 Kč)

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - ŘP sk. B. Rozvoz pečiva - Praha, Brno, Drážďany., Hlásit se telefonicky, nebo na email.. Pracoviště: Cooc food s.r.o. - pekárna, 468 11 Janov nad Nisou. Informace: Jiří Koláček, +420 603 507 580.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klub Na Rampě.

Leif de Leef hostuje v Klubu Na Rampě

Tatrhy kombinují tři části, a to desing market, food market a bleší trh.

Tatrhy lákaly na dobré jídlo, pití i akrobaty

Zahrada slaví úspěch s chovem vzácného sambara

Liberec – Liberecká zoologická zahrada se může pochlubit vzácným přírůstkem. Jedná se o samečka sambara skvrnitého.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Máte známého či příbuzného, který během druhé světové války prošel táborem v Letech? Žije ve vašem okolí pamětník, nebo třeba potomek člověka, který v táboře byl?

FOTO, VIDEO: Jizerskou 50 vyhrál Pedersen, Kateřina Smutná dojela druhá

Bedřichov - Nor Morten Eide Pedersen a Švédka Britta Johanssonová-Norgrenová jsou vítězi ČEZ Jizerské padesátky 2018. Smutné útok na obhajobu triumfu na Jizerské 50 nevyšel, Češka se opět musela sklonit před letošní suverénkou Norgrenovou. 

Tibetská vlajka v letošním roce v Jablonci nezavlaje

Jablonec n. N. – Zastupitelé v letošním roce opět neodsouhlasili zapojení statutárního města Jablonec nad Nisou do kampaně Vlajka pro Tibet. Rozhodli o tom na čtvrtečním jednání. Hlasování předcházela diskuse.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT