Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) se připojuje ke kampani skupiny Veolia Voda za pití vody z kohoutku. Chce, aby se i v kavárnách a restauracích na severu Čech podávala hostům k pití voda z kohoutku. O připravované kampani informovala Iveta Kardianová.

Proč jste se rozhodli připojit ke kampani?

Průzkum mezi zákazníky nám potvrdil, že většina Severočechů upřednostňuje pití vody z kohoutku před balenými vodami. V zahraničí je běžným zvykem, že host dostane v restauraci vodu. My, tady na severu, máme opravdu kvalitní pitnou vodu, a proto bychom chtěli podpořit gastronomické podniky, které se rozhodnou připojit ke kampani. Voda z kohoutku se stala velkým hitem světových restaurací. Není to přitom žádná novinka – i čeští turisté v počátku devadesátých let zjistili při návštěvách Francie či jiných zemí, že v restauraci dostanou i bez vyžádání na stůl orosenou karafu či džbán s obyčejnou vodou a ledem. Nikdo je nenutí objednávat si balené vody, o to více si pak vychutnají pokrmy, které jim nabízí jídelní lístek.

Sledujete danou kampaní i zvýšení spotřeby vámi prodané vody?

Pití vody z kohoutku nijak znatelně nenavýší objem prodaných kubíků vody. Vždyť jeden kubík, tedy tisíc litrů, stojí zhruba třicet pět korun a ten se jen tak rychle nevypije. Toto rozhodně není cíl kampaně.

Jaká voda je více kontrolována. Ta z kohoutku nebo balená?

Pitná voda je jednou z nejvíce kontrolovaných potravin. Splňuje velmi přísné limity předepsané naší legislativou pro mikrobiologické, chemické a fyzikální ukazatele. Kvalitu vody neustále monitorujeme, a to jak ve zdrojích na úpravnách vody, tak i v distribuční síti a u spotřebitelů přímo ve vodovodním kohoutku. Dá se toto říci o vodě balené? Pití vody z kohoutku pokládáme za moderní a ekologický trend dnešní doby.

Jak hodláte navázat spolupráci s kavárnami a restauracemi?

V současné době monitorujeme zájem zdejších kaváren a restaurací. S těmi poté navážeme kontakt, provedeme rozbor vody přímo v daném podniku a daná kavárna či restaurace od nás obdrží karafy, ve kterých pak bude vodu podávat zákazníkům. Zájemci se mohou přihlásit na adrese: veolia@veoliavoda.cz