Když to letos nestihnete, hrozí vám od 1. ledna 2011 při řízení se starým průkazem pokuta až do výše tří a půl tisíc korun. Na Jablonecku si řidičský průkaz doposud nevyměnily ještě bezmála čtyři tisíce lidí. V Jablonci se obávají návalů opozdilců, a tak se rozhodli rozšířit v prosinci úřední dobu.

„Doklady se ze zákona vydávají do tří týdnů od podání žádosti. Na přepážkách už tak nyní hrozí fronty, čemuž by mělo zabránit rozšíření úřední doby i posílení počtu úředníků. Chceme tím vyjít vstříc občanům, kteří ještě o výměnu nezažádali. V období od 1. do 10. prosince bude pracoviště agendy evidence řidičů k dispozici kromě řádných úředních dnů také ve zbývajících pracovních dnech, to znamená i v úterý a pátek od osmi do čtrnácti hodin,“ řekl Deníku ředitel správního odboru jabloneckého městského úřadu Petr Karlovský.

Na městských úřadech v Tanvaldu a Železném Brodě zatím podobný krok nechystají. „Výměna u nás probíhá plynule, takže žádná opatření neplánujeme. Není důvod obávat se komplikací,“ konstatoval vedoucí železnobrodského odboru dopravy Ivan Drbohlav. Stejně reagoval i starosta Tanvaldu Petr Polák.

Jenže zatímco v Tanvaldu a Železném Brodě zbývá dohromady vyměnit ještě zhruba čtrnáct set řidičských průkazů, jen v Jablonci jich jsou stále téměř dva a půl tisíce.

„Uznávám, že jsem to podcenil a teď už opravdu hoří, takže hned příští týden se chystám na úřad,“ řekl Deníku sedmatřicetiletý Honza z Jablonce.

Mezi téměř čtyřmi tisíci lidí, kteří ještě o výměnu průkazu nezažádali, je samozřejmě i řada řidičů, kteří už za volant nesedají, a nebo jen výjimečně. „Kdo nejezdí, tomu se samozřejmě nic nestane, když lhůtu nestihne, a může přijít až v lednu. Ale jeho žádost již bude zpoplatněna částkou padesát korun,“ upozornil Petr Karlovský.