Plán se týká území společné sítě MHD měst a obcí:
Liberec
Jablonec nad Nisou
Bedřichov
Janov nad Nisou
Lučany nad Nisou
Nová Ves nad Nisou
Pulečný
Rádlo
Rychnov u Jablonce nad Nisou
Kryštofovo údolí
Stráž nad Nisou
Šimonovice

Dotazník najdou zájemci na webu projektu Chytře na cestu. Podklady poslouží v polovině příštího roku ke vzniku nového plánu udržitelné městské mobility.

„Od září do října mají místní obyvatelé možnost přispět odpověďmi na podobné otázky v průzkumu dopravního chování ke konečné podobě plánu udržitelné dopravy. Na jeho základě se budou postupně realizovat konkrétní investice,“ vysvětlila konzultantka projektu Simona Mrázková.

Zároveň se po ulicích měst a obcích pohybují dopravní experti, kteří sami sbírají své podněty. Na ulici je ale nepoznáte. „Procházejí a projíždějí ulicemi normálně v civilu, jde převážně o dopravní inženýry,“ popsala Mrázková.

Jablonečané ale pro nový dotazník nemají příliš pochopení. „Doufám, že ten, kdo toto vytvořil, to myslí jako velmi nevhodný a ironický žert. To, jak je řešena aktuální dopravní situace v Jablonci, je naprostá tragédie,“ shrnula za všechny Eva Slavětínská. „Výsledky průzkumu budou jednoznačné. Všechny hlavní tahy v Jablonci jsou ve špičce téměř neprůjezdné,“ doplnil Petr Landa.

V Jablonci se dopravní experti mají zaměřit na neustále ucpanou okružní křižovatku v ulici Belgická a světly řízenou křižovatku u Jablonexu. Zájmu odborníků neunikne ani komplexní řešení tramvajového spojení mezi Libercem a Jabloncem. Jde přitom i o prodloužení tramvajové trati do centra Jablonce k plánovanému dopravnímu terminálu.

„Experti prozkoumají význam prodloužení trati až do centra a zaměří se na budoucí využívání tramvajové dopravy. Zvažovat budou, zda dát přednost budování nových tramvajových tratí, nebo raději nakoupit nové elektrobusy,“ přiblížila Mrázková.

Podle předchozích dat experti vědí, že v obou městech je vcelku velká obliba v cestování hromadnými dopravními prostředky a chtějí její postavení ještě upevnit. I z toho důvodu budou věnovat pozornost právě příměstské hromadné dopravě, jejím terminálům a lepšímu propojení obou měst. „Cílem není udělat ve městech víc místa pro dopravu, ale naopak stávající prostor lépe využít. Pokud zabráníme nadměrnému pohybu automobilů v centru, zrychlí se cesty jak pro tramvaje a autobusy, tak pro samotná osobní auta,“ popsal vedoucí projektového týmu Jan Kašík.

V Liberci se budou dopravní odborníci zabývat dokončením Centra urgentní medicíny a vybudováním nových parkovacích garáží nemocnice nebo propojením Sokolské ulice a Tržního náměstí novou Pastýřskou ulicí.

Připomínky k dopravě musí zájemce vložit na web chytrenacestu.cz. Na stránce je možné sdílet názory, ale také jsou zde veškeré podrobnosti a aktuality o probíhající přípravě plánu. Na e-mailové adrese pripominky@chytrenacestu.cz jsou vítány i otevřené připomínky k tomu, jaké problémy lidé cestující ve městech a mezi nimi pociťují nebo co by chtěli zlepšit.