Nelíbí se jim, že kraj nemůže dopravcům kompenzovat zvýšení mezd, na němž se dohodly odbory s vládou. Pokud k dohodě nedojde, hrozí řidiči, že od prosince vstoupí do časově neomezené stávky. „Věřím, že pan premiér, jako garant naší dohody a nejvyšší vládní představitel, vnese do celé situace jasno," uvedl předseda odborů Jiří Kuchynka.

Mzdy řidičů autobusů by se měly podle dohody vlády a odborů zvýšit od nového roku z nynějších 71,60 Kč na 98,10 Kč na hodinu. Zvýšit a zavést se mají i další příplatky. Minimální garantovaný příjem řidiče při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak podle odhadu vlády zvýší přibližně o 7800 měsíčně.

Podle ministerstva pro místní rozvoj ale Liberecký kraj nemůže u již uzavřených smluv kompenzovat navýšení mezd. Pokud by je kraj nyní do platných smluv zahrnul, podle ministerstva by tím porušil zákon o veřejných zakázkách. Stanovisko ministerstva se odborářům nelíbí. „Že s tím měli před iks lety zadavatelé a soutěžící počítat, je blbost. Je to nepředvídatelná změna ve sbírce zákonů. Když se změní DPH, tak se také změní všechno," uvedl Kuchynka. Rozhodnutí o stávce padne zřejmě 28. listopadu po jednání zástupců kraje, zaměstnavatelů a odborů ze všech firem, které se na dopravě v kraji podílejí.