Magistrát nyní veřejnosti představil, jak zřejmě budou vypadat objízdné trasy frekventované křižovatky ulic Budovatelů a Poštovní, kterou stavba uzavře hned na začátku. „Vše je stále živé, nicméně konečně jsme se přiblížili zřejmě nejlepšímu stavu,“ poznamenal vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje jabloneckého magistrátu Otakar Kypta.

Směrem od Liberce budou auta sjíždět z okraje rozkopané křižovatky do ulice U Nisy a Vodní a Skřivánčí na hlavní silnici směr Praha a Železný Brod. Z druhé strany povede objížďka nejspíše po stejné trase.

KUDY KAM

Ulice U Nisy bude rozdělena na dvě jednosměrné trasy, když z jednoho ramena budou vyjíždět vozy směrem na Prahu a z druhého na Liberec. Těžké nákladní vozy musí ale jet přes město.

Objízdné trasy autobusů MHD budou ještě složitější. Uzavírka se nejvíce dotkne zastávky Na Výšině. Ta bude po dobu rekonstrukce zcela uzavřena. „Náhradní zastávky budou v ulici 28. října, nějakých tři sta metrů od původní zastávky,“ přiblížil Kypta. Zároveň musí kvůli zastavené tramvaji jezdit výlukové autobusy. Ty budou mít výstupní a nástupní místo na zastávce u radnice, tedy blíže centru Jablonce.

Michaela Tejmlová s dcerou Klárkou.
Tejmlová: V Bruselu jsem měla pocit, že jsem od konkrétních problémů daleko

Stavba dešťové kanalizace a rekonstrukce inženýrských sítí bude postupovat od křižovatky ulicí Poštovní směrem k divadlu. Kvůli složité dopravní situaci se rozdělí do etap, a to kvůli zásobování místních obchodů. V první fázi rozkopou přímo křižovatku a pak část směrem ke křižovatce s ulicí Malá Budovatelů.

„Zásobovací auta budou moci najíždět seshora. Zároveň se v horní části ulice bude dát parkovat,“ vysvětlil Kypta. V místě stojí market Billa. „Ti byli velmi vstřícní, zásobování bude probíhat menšími vozy,“ doplnil Kypta. Malá Budovatelů bude po posunu stavby směrem k divadlu zprovozněna z obou stran, zmizí tedy parkovací místa.

Právě obyvatelé bytových domů v ulici Malá Budovatelů neskrývají rozpaky. „Během stavby se nám sníží kvalita života,“ svěřila se za všechny Soňa Paukrtová. Město ale žádné kompenzace nechystá. „Stavba kanalizace a poté i prodloužení tramvajové trati sníží kvalitu života na dva roky. Kompenzací pak budou nové povrchy silnic i chodníků,“ odpověděl Kypta. Dle harmonogramu prací má být Malá Budovatelů obousměrná měsíc, maximálně měsíc a půl.

Zároveň s rozkopáním křižovatky začne i rekonstrukce mostu u bývalých Městských lázní směrem k Tyršovým sadům. Tím se zastaví provoz tramvajové trati. Náhradní parkování po zobousměrnění Malé Budovatelů bude na tělese dráhy a zřejmě i v prostoru stávající točny tramvaje.

Rally Bohemia 2018.
Rally Bohemia se vrací! Jablonecko hostí deset rychlostních zkoušek

Na podzim a přes zimu se provoz ve všech ulicích vrátí k normálu, protože se všechny výkopy uloží pod provizorní asfaltové povrchy. „Kvůli zimní údržbě,“ upřesnil Jakub Chuchlík. Na jaře příštího roku ale bude stavba pokračovat ulicí Budovatelů na Anenské náměstí, kde má vzniknout retenční nádrž na vodu z dešťové kanalizace. Zároveň budou probíhat další rekonstrukce inženýrských sítí a začne se se stavbou prodloužení tramvajové trati.

V ulici Budovatelů směrem od lázní k Anenskému náměstí budou položeny dvoje koleje.