Když Kryštůfek z Mimoně uviděl v televizi poprvé robota Matyldu z Jablonce, hned se do něj zamiloval. Stejně tak jeho maminka Zuzana. Spolu s babičkou nasedli ve středu po obědě do auta a díky trpělivosti a částečně i lstí se stali prvními, kdo svezl stopujícího robota. Matylda vyjela ve středu kolem druhé hodiny odpolední z Jablonce České Lípy. „Chceme ji představit v robotickém kroužku, aby získala další kamarády,“ smála se maminka. 

Původně měla Matylda nastoupit do prvního auta ve čtvrtek minulého týdne. Selhala ale technika. „Selhal zdroj pro mobilní napájení Matyldy, museli jsme ho proto nahradit novým. Sama Matylda fungovala, nefungovala baterie,“ vysvětlil jeden z duchovních otců edukativního robota Michal Seidl z jablonecké technické laboratoře OpenTechLab.

„Zdroj nebyl dobře vyroben. Byla tam nějaká výrobní vada, se kterou jsme nepočítali. Přišlo se na to až ve středu, tedy den před startem, při generální zkoušce,“ doplnil vynálezce Matyldy. Hodinu po startu poslala Matylda první fotografii, bohužel jen interiéru vozu. 

Doslova on-line, cirka po hodině, mohou zájemci sledovat fotografie toho, co Matylda zrovna vidí. Stačí vyhledat na Facebooku stránku Robotí autostop aneb nepropadáme panice - ručník s sebou nebo na webu www.robot-matylda.cz.

Více se dočtete v zítřejším vydání Jabloneckého deníku.