Zaplatit hlídání dětí v rodinném centru nebo sáhnout hlouběji do kapsy a zajistit pro dítě hlídací agenturu. Takové jsou možnosti rodičů, pokud se o jejich ratolesti nemůže postarat někdo z rodiny. Jablonecké mateřské školky jsou letos na čtyři týdny zcela uzavřeny.

Většina jabloneckých školek zřízených městem je uzavřena od 14. července do 8. srpna. Samotné školky rodičům doporučují placené služby rodinných center nebo hlídací služby. „Přestože rodiče potvrdili, že tento systém jim vyhovuje více než ten loňský, není úplně dokonalý. Protože město není schopno zajistit provoz školek o prázdninách, domlouváme spolupráci se soukromými subjekty,“ uvedl místostarosta Jablonce Petr Vobořil.

Mateřské školy uvažovaly o nabídce hlídací služby pro rodiče v době svého uzavření. K tomu je však potřeba živnostenský list. „Jednalo by se o doplňkovou službu, kterou musí mít škola zakotvenu ve své zřizovací listině. O této možnosti bude ředitelka mateřské školy se zástupci radnice jednat,“ uvedla pracovnice městského úřadu v Jablonci.

Spolupráce se soukromým subjektem například již vznikla s Dětským klubem Pohádka v rodinném centru Magnet. Rodiče tam mohou umístit děti na celý den nebo jen na pár hodin, služby jsou ovšem placené. „Za jednu hodinu zaplatí rodič čtyřicet pět korun,“ potvrdila pracovnice z Dětského klubu Pohádka Vanda Krausová.

„Že by však stoupla návštěvnost v klubu, od té doby co jsou školky zavřené, jsme nepocítili,“ dodala s tím, že za den se v klubu vystřídají přibližně čtyři děti.

Dětský klub však na léto zřídil příměstské tábory. „O ty rodiče zájem projevili. V současné době máme v táboře, který trvá pět dní, sedm dětí, které společně s odbornými pracovníky kreslí, chodí do přírody a věnují se sportovním hrám,“ přiblížila tábor Vanda Krausová.

V srpnu se na tábor přihlásilo dokonce devatenáct dětí. Stop stav zatím však v příměstském táboru neplánují. „Pokud bychom měli přihlášeno na jeden termín více jak třicet dětí, tak je rozdělíme do třech skupin,“ dodala Krausová.

Mateřské školky jsou zavřené i v menších městech a obcích. „Než školku na prázdniny uzavřeme, dáváme rodičům k podepsání formulář, který potvrzuje to, že s uzavřením po dobu letních prázdnin rodiče souhlasí. Zatím se nám nestalo, že by rodiče byli proti,“ uvedla ředitelka Mateřské školky v Plavech paní Bulvová.

Další ředitelka MŠ Marie Zurčinová, tentokrát ze Zásady, také potvrdila, že v menších obcích rodiče berou jako samozřejmost, že se o děti po dobu letních prázdnin postarají sami.

V minulém roce byly mateřské školy uzavřeny na šest týdnů s tím, že náhradní provoz byl zajištěn pouze v jedné a rodiče své dítě mohli po dobu těchto šesti týdnů do školky přihlásit pouze na čtrnáct dní.

Otázka dne: Jak řešíte o prázdninách hlídání dětí?

Jana Vasková,
61 let, Jablonec n. N.,
důchodkyně
No, hlídám já, babička, kdo jiný? Školky jsou zavřené, jiná možnost není. Mám na starosti dvě vnoučata.

Růžena Neumanová,
29 let, Jablonec n. N.,
mateřská dovolená
Já jsem s malým na prodloužené mateřské kvůli jeho zdravotnímu stavu. Jinak bych využila babičku.

Silvie Hyková,
34 let, Josefův Důl,
mateřská dovolená
Neřešíme. Jsem doma na mateřské dovolené, takže mně uzavření školky přes prázdniny nevadí.

Stanislav Kuchta,
68 let, Liberec,
důchodce
Hlídají dědečkové a babičky. Ještě, že mají dvoje. Jinak by to bylo strašné. Teď jsme právě s vnučkou na výletě.

Jaroslav Volek,
23 let, Jablonec n. N.,
dělník
My jsme dceru sami ze školky odhlásili. Střídáme se se ženou v hlídání, chceme s ní být spolu co nejvíc.