Jídelní stůl složený na balkoně, pokoj uzpůsobený pro dvě malé děti. A maličká kuchyňka, která slouží manželům Neubauerovým z Železného Brodu nejen ke svému účelu, ale i jako obývák, ložnice, ba i prádelna. Rodina se dvěma dětmi se tísní v malém bytě 1+1. Žádají proto o městský byt, ovšem marně. Nyní jejich snahu podpořily tisíce lidí.

„Ani nevíme, kam dětem postavíme vánoční stromek,“ říká maminka Barbora. Za ní cupitá malý Dan, před pár měsíci udělal první krůčky. Jeho sestra chodí do první třídy a trpí autoimunitním onemocněním, na které není žádná prevence.

„Její imunitní systém nefunguje tak, jak má, musí užívat bílé krvinky,“ vysvětluje maminka. V poslední době se zřejmě stejné onemocnění začalo projevovat i u Daniela. Ale zatímco Róza potřebuje suché a teplé prostředí, její bratr vlhčí a studenější. To potvrzuje i lékařská zpráva. Separovat takto malé děti v malém bytě však nejde.

I proto se rodina snaží dosáhnout na větší byt, nejlépe 3+1. „Klidně můžeme mít obývák a ložnici v jednom, ale děti potřebují mít každé svůj pokoj, kde jim můžeme připravit odpovídající podmínky,“ vysvětluje Neubauerová.

DOMA SE NEVYSPÍ

Soužití v tak malém bytě sebou nese i další problémy. „Máme několik elektrospotřebičů, které máme schované po skříních, protože je nemáme kam dát,“ ukazuje otec, který ale nemá v místě stálé bydliště. Pracuje na tři směny, a když přijede z noční, nemá se kde vyspat. „Spí u našich, protože kluk by ho vyspat doma nenechal,“ popisuje maminka.

Proto také zaslala vedení železnobrodské radnice otevřený dopis, který jen na sociálních sítích sdílelo už více než 4000 lidí. Podporu rodině vyjádřili i komunální politici nejen z Železného Brodu, ale i Jablonce či Rumburku.

Městské byty se v Brodě přidělují nejvyšší nabídce v takzvané obálkové metodě. Kdo za metr čtvereční nabídne nejvíce, byt získá. Základní výměr je 48 korun za metr. „Některé nabídky překonají i 100 korun za metr, jinde se dostaneme jen na 55 korun za metr,“ popsal starosta František Lufinka.

A právě to je příčinou, proč se rodina Neubauerových stále tísní v malém bytě. Každou chvíli je jedno z dětí nemocné, což znamená i výpadek v příjmech.

„My jsme rodině nabídli, zda nechce soutěžit o několik bytů 2+1, převážně v jiných lokalitách města, s čímž nesouhlasili. Mohu říci, že nejméně příští tři měsíce nebude žádný městský byt 3+1 volný,“ sdělil místostarosta a člen bytové komise města Ivan Mališ.

Radnice podle starosty netušila, v jakém zdravotním stavu se děti nacházejí. „Doporučuji, aby manželé předali výpis ze zdravotní dokumentace dětí a doporučení lékaře na sociální odbor radnice,“ vysvětlil starosta.

I když manželé dodají potřebné dokumenty, není jisté, že byt rodina získá. Rozhodnou úředníci. „V podobné situaci jsou i jiní svobodné matky s dětmi, důchodci. Přesto dokážou nabídnout za nájem více,“ doplnil Mališ.