Domácí prostředí, přítomnost blízkých. Takové podmínky bude poskytovat rodinný pokoj pro nevyléčitelné pacienty. Podobné pokoje už mají v Liberci a Semilech, v České Lípě jej otevřou 29. září.

„Rodinný pokoj je určený těm, kdo nemají možnost se starat o umírajícího doma, ale zároveň s ním chtějí být v jeho posledních chvílích života, chtějí, aby zemřel důstojně, neosamocený a usmířený,“ vysvětlil ředitel nemocnice Petr Chmátal. „Budeme jej provozovat ve spolupráci s Hospicovou péčí Svaté Zdislavy,“ dodal.
Hospic kraji stále chybí

Rodinné pokoje jsou alternativou hospice, který v Libereckém kraji stále chybí. V nich umírající dostávají veškerou lékařskou, citovou i duchovní pomoc. Přitom pomoc medicíny je zaměřená na co možná největší zmírnění bolestí spojených s nemocí. „Tak zvaný rodinný pokoj paliativní péče znamená zdravotnickou péči o dlouhodobě a těžce nemocné pacienty, u kterých již nepomáhá léčebná péče.

Cílem je maximálně rehabilitovat pacienta a dosáhnout co nejvyšší kvality jeho života i jeho rodiny. Stěžejní je kontrola bolesti a dalších psychologických, sociálních a duchovních potíží. Jinak řečeno, rozumí se tím péče o pacienta ve vážném stavu, kdy již není možné jeho úplné uzdravení,“ uvedl radní Pavel Petráček.

„Tyto rodinné pokoje nás v žádném případě nezbavují odpovědnosti za vybudování hospice, ale předpokládáme, že budou fungovat i po postavení kamenného hospice,“ zdůraznil Pavel Petráček.
Mají vytipované dva pozemky

Liberecký kraj chce podle Petráčka postavit kamenný hospic ještě do konce volebního období v roce 2012. „Máme vytipovány dva pozemky v Liberci a v Jablonci nad Nisou.“

Kde se hospic nakonec postaví, rozhodnou na kraji na konci září. „Hospic by měl stát kolem šedesáti milionů korun, roční náklady na provoz kolem dvaceti milionů,“ uvedl Milan Matura z Hospicové péče Svaté Zdislavy.