Nový rok 2015 bude v Libereckém kraji plný netrpělivě očekávaných událostí, změn a novinek. Z některých nebudou obyvatelé zrovna dvakrát nadšeni, jiné ale přivítají s radostí.

Do první kategorie se jistě zařadí plánované zdražení vody, které zasáhne obyvatele Libereckého kraje už od ledna. Domácnosti zásobované Severočeskou vodárenskou společnost (SVS) zaplatí za metr krychlový přes 96 korun, lidé na Semilsku ještě téměř o dvě koruny více. Na růst cen vody tlačí podle mluvčího SVS Jiřího Hladíka výrazný pokles její spotřeby a zvýšení nákladů.

Nyní jde podle něho z ceny vody zhruba 33 procent na obnovu, 41 procent na provoz a více než čtvrtinu si z ceny vody bere stát ve formě různých poplatků a daní.

Zejména řidiče by však mohly potěšit plánované opravy silnic druhé a třetí třídy za zhruba půl miliardy korun. Kraj na ně získá peníze z evropských a státních dotací.„Projekty budou schváleny nejspíše v březnu 2015 ve zvláštním režimu. Jejich ukončení včetně proplacení musíme zvládnout do konce listopadu," zdůrazňuje krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Na dopravní komplikace se musí připravit řidiči v České Lípě. Na půl roku se tam kvůli rekonstrukci obřího silničního mostu uzavře část silnice I/9. Rozsáhlá oprava mostu, která potrvá od jara do srpna, čeká i Železný Brod.

Rok 2015 naopak přivítají lidé v Liberci, kde by mělo zase začít promítat Kino Varšava, nebo v Turnově, kde vyroste nový zimní stadion a bude pokračovat i stavba koupaliště.

Máchovo jezero dostane po čtyřiceti letech konečně novou hráz. Jablonec nad Nisou se zase bude moci pyšnit 24 medailemi z kilogramu ryzího stříbra.

Silnice v kraji se konečně dočkají opravLiberecký kraj chce letos opravit silnice druhých a třetích tříd za 500 milionů korun. Peníze získá z evropských a národních dotací. Rekonstrukce by se do listopadu 2015 mělo dočkat čtrnáct úseků silnic v délce necelých čtyřiceti kilometrů. Nejdražší bude oprava úseku mezi Borkem a Troskovicemi v Českém ráji, která vyjde na téměř 63 milionů korun.

Zaplatíme více za vodu

Zhruba o 300 korun víc za vodu zaplatí průměrná rodina v Libereckém kraji zásobovaná Severočeskou vodárenskou společností. Ta od ledna zdražuje krychlový metr vody o 3,9 procenta na 96,03 korun. Ještě dražší vodu mají domácnosti na Semilsku zásobované Vodohospodářským sdružením Turnov. Zdražilo sice jen o 1,95 procenta, za krychlový metr ale odběratelé zaplatí už 97,85 korun. Ročně to pro rodinu znamená zhruba 160 korun navíc. Zdražovat bude voda i na Frýdlantsku. Nově tam stojí 94,75 korun za metr krychlový.

LIBERECKO

POPELNICE NA BIOODPAD

Na jaře by v Liberci mělo přibýt 500 hnědých popelnic na třídění bioodpadu. Dosud o ně projevilo zájem 400 domácností. O nezamluvené nádoby na biologicky rozložitelné zbytky z domácnosti, například ovoce, zeleninu, skořápky, čajové sáčky nebo shrabanou trávu, plevel a listí, se lidé mohou ještě hlásit. Radnice předpokládá, že hnědé popelnice využijí zejména majitelé rodinných domů a zahrádek. Město je lidem bude rozvážet během jarních měsíců. Za jejich umístění i pravidelné vysypávání nebudou platit nic navíc.

KINO VARŠAVA ZAČNE PROMÍTAT

LIBEREČTÍ ZASTUPITELÉ ROZHODLI, že prodají jen část budovy kina Varšava, kde je nyní v dlouhodobém nájmu oblíbená restaurace. Výtěžek město použije na rekonstrukci kina.Dlouhodobá snaha spolku Zachraňme kino Varšava dostane letos konkrétní obrysy. Kino by mělo být částečně v provozu od 13. února, kdy ve foyer začne fungovat nová kavárna. Dokud nebude opravený hlavní sál, bude se promítat v Barrandoffu, malém sále, kam se vejde asi 80 lidí. Rekonstrukce foyer, prostor Barrandoffu a sociálního zařízení si vyžádá 2,9 milionu korun.

NA JEŠTĚD SE VRÁTÍ PŮVODNÍ VYBAVENÍ

Liberecký spolek Ještěd 73 pokračuje ve druhé etapě obnovy baru v horském hotelu a vysílači Ještěd. Stěžejní částí je výroba replik původních podsvícených stolků, do plného počtu by se také měly doplnit křesla a barové židle. Jako první se obnovy za půl milionu korun dočkal salonek ze 70. let. Předloni se do něj vrátil rozměrný stůl, bílá kovová křesla i zrestaurovaná vlněná tapiserie Vladimíra Křečana s motivem slunce. V lednu by se do hotelu měla vrátit také populární závěsná křesílka známá jako vajíčka.

JABLONECKO

JABLONEC BUDE NA KILOVCE ZE STŘÍBRA

Statutární město Jablonec bude vyobrazeno na plánovaných 24 investičních medailích z kila ryzího stříbra. V emisním plánu na září 2015 je má jablonecká Česká Mincovna. Autorsky se na nich podíleli Jan Petr, Irena Hradecká a Miroslav Schovanec. Zájemci si ji mohou i v dřevěné etui opatřit za 44 900 korun. Komu stačí stříbra polovina, pro toho mincovna razí půlkilovku za 23 tisíc. V roce 2015 takovou investiční medaili získá i Havířov. Spolu s Jabloncem se tak postaví po bok statutárních měst Ostrava, Zlín, Plzeň a Chomutov, která už takové medaile mají.

NA ŽELEZNICI SE STÁLE PRACUJE

Rekonstrukce více než 120 let staré železniční trati v úseku Smržovka Josefův Důl a Liberec Tanvald bude pokračovat i v roce 2015. Novým vlakům Stadler má umožnit cestu z Tanvaldu do Liberce za půl hodiny. Na několik týdnů kvůli tomu vlaky vystřídá náhradní autobusová doprava. Osud zastávky na Nové Vsi zatím není jistý, hovořilo se o jejím zániku. Podle Koordinátora veřejné dopravy Libereckého kraje však jízdní řád zůstane stejný a vlaky tam budou moci zastavovat.

OPRAVA MOSTU PŘINESE CHAOS

Generální oprava hlavního a jediného mostu přes řeku Jizeru v Železném Brodě začne už na jaře a potrvá zhruba do srpna. Auta sice budou moci jezdit po provizorním mostě, který vyroste asi 100 metrů od hlavní spojnice obou břehů, už teď je ale jasné, že město prožije několik krušných měsíců. Most projde částečnou demolicí, získá nové železobetonové úložné prahy a ocelobetonovou nosní konstrukci.

ČESKOLIPSKO

ZAČNE PROMĚNA NÁDRAŽÍ ZA MILIARDU

Dvě stě padesát metrů severně od současného vlakového nádraží v České Lípě začne od července vyrůstat moderní železniční stanice. Z jedné strany bude sloužit jako místo pro nástup k vlakům, z druhé strany bude terminál MHD. Zruší se lovosické nástupiště a původní nádraží bude sloužit jen jako technologické zázemí. Dojde také k položení moderních bezstykových kolejí. Celá rekonstrukce přijde na 960 milionů korun.

MĚSTO OCHROMÍ UZAVŘENÝ PRŮTAH

Na šest měsíců se kvůli rekonstrukci obřího silničního mostu uzavře část silnice I/9 na průtahu v České Lípě. Změny řidiči mohou očekávat ve druhé polovině roku. Město kvůli tomu dopředu očekává obrovské dopravní komplikace. Policie připravila několik dopravních scénářů, na kolaps se připravovala monitorováním města z vrtulníku. Na situaci zřejmě doplatí i Pihel, osada za Českou Lípou, kudy by měla vést náhradní trasa pro kamiony, aby se vůbec nedostaly do České Lípy.

NOVÁ HRÁZ NA MÁCHOVĚ JEZEŘE

Máchovo jezero.Na začátku května skončí velká rekonstrukce, která nyní probíhá na břehu Máchova jezera. Největší uměle vytvořená vodní nádrž v severních Čechách dostane novou hráz za 26 milionů korun. Dělníci na ní pracují i navzdory tomu, že už od poloviny prosince se jezero napouští. Od vody dělníky ochrání val vytvořený z desítek tun kamení, uložených ve speciálních pytlech, dovezených až z Japonska.

TURNOVSKO

STAVBA KOUPALIŠTĚ A ZIMNÍHO STADIONU POKRAČUJE

Nový sportovně rekreační areál za 175 milionů korun vyroste v Turnově na místě Maškovy zahrady. Výstavba zimního stadionu a venkovního koupaliště začala v prosinci. Na podzim 2015 by měl být hotový krytý zimní stadion a základní infrastruktura. Nepravidelně tvarované koupaliště s vodními atrakcemi, toboganem i skluzavkami by mělo přivítat návštěvníky v létě 2016. Okolo areálu povede in-line dráha a stavbaři vybudují i skatepark, plážové, víceúčelové a dvě dětská hřiště.

POCTIVÍ TŘÍDIČI UŠETŘÍ ZA ODPAD

V Turnově mají lidé poprvé možnost ušetřit na poplatcích za odpad. Loni město domácnostem umožnilo třídit papír, plasty, nápojové kartony i směsné kovy.

Na každý odpad je pytel jiné barvy, který domácnost zaváže a označí čárovým kódem. Za každý kilogram papíru získá na své konto 50 haléřů, za ostatní odpady dokonce 1,50 Kč. Nasbírané peníze si letos lidé mohou odečíst od poplatku za odpad. Z 660 korun si ho mohou snížit až na polovinu. Dosud se zaregistrovalo přes tisíc lidí.