Ostrou reakci vyvolaly kontroly tří ubytoven v centru Jablonce. Ve čtvrtek minulého týdne na ně vyrazili policisté spolu s kolegy z cizinecké policie, strážníky, hasiči, hygieniky, členy veterinární správy a úředníky z oddělení sociálně právní ochrany dětí a stavebního úřadu. Ti všichni absolvovali kontroly na základě stížností místních obyvatel. A také na apely sdružení Jablonec – město proti násilí.

„Považujeme tuto akci za zcela nehumánní, neetickou a nevhodnou. Tyto kontroly vzbuzují obavy, prohlubují stereotypní rozdělování lidí dle společenského statusu či postavení, přispívají k uzavírání se už sociálně vyloučených osob či ohrožených sociálním vyloučením mezi sebe v důsledku pocitu frustrace a nepřijímání,“ sdělil ředitel KRRLK Ján Lányi.

Policisté a úředníci kontrolovali poměry třeba v nechvalně známé ubytovně Neptun. „Byli jsme před časem sami i uvnitř ubytovny. Na chodbách nepořádek, odpadky, mezi tím hrající si děti, vyskládaný nábytek,“ přiblížil zakladatel iniciativy Jablonec – město proti násilí Jiří Pešat.

Podobně hodnotí situaci kolem ubytovny i místní obyvatelé. „Ubytovna Neptun, kde opravdu žijí lidé, kteří nedodržující snad ani základní hygienické návyky, se přitom nachází v blízkosti základní školy. To je na tom asi nejhorší,“ přiblížila Valerie, jedna z obyvatelek sousedících domů.

Koalice romských reprezentantů nicméně tvrdí, že kontroly jsou namířené obzvláště na Romy, kteří se tak cítí šikanováni. „Je řada osvědčených metod a nástrojů, které vedou k podpoře inkluze na obci, prevenci a k eliminaci vyhrocení vzájemného soužití, nicméně tento způsob mezi tyto metody rozhodně nepatří,“ popsal Lányi.

KRRLK apeluje otevřeným dopisem na magistrát města, aby rozvinul například spolupráci Agenturou pro sociální začleňování. Ve strategických dokumentech města Jablonec je její oblast působení vymezena zejména na dluhovou a bytovou problematiku. „Dále apelujeme na to, aby město hledalo inspiraci v činnostech, jež byly v jiných obcích realizovány v oblasti sociálního začleňování a měly pozitivní výsledky a dopady na celou společnost,“ doplnil Lányi.

Prověřili 180 lidí

Kontroly ubytoven jsou nicméně zákonným opatřením. Policisté se při nich zaměřují především na kontroly oprávněnosti pobytu cizinců a pátrání po osobách. Tak tomu bylo i při čtvrteční kontrole v Jablonci.

U požáru hasiči použili speciální dron s integrovanou termokamerou.
VIDEO: Takhle vidí požár v Tanvaldu velitel hasičů. Díky dronu lépe řídí zásah

„V jedné z kontrolovaných ubytoven policisté například zjistili porušení povinnosti ubytovatele podle zákona o pobytu cizinců a v druhé ubytovně nedostatky při vedení domovní knihy, což bylo kvalifikováno jako přestupek, který budou policisté i nadále šetřit,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Během této akce policisté zkontrolovali téměř 180 osob, z toho více než 50 cizinců.

„U některých ubytovaných v jedné z ubytoven zjistili pracovníci z krajské hygienické stanice nevhodné hygienické podmínky. Zjištěnými nedostatky se budou i nadále zabývat,“ dodala Sochorová.

Na území Jablonce se v současné době nachází devět ubytoven, které mají schválený provozní a hygienický řád, což ubytovaným umožňuje pobírat dávky hmotné nouze.
Podobné kontroly mají pokračovat. „Vzhledem k tomu, že si občané na tato místa opakovaně stěžují, rozhodně není čtvrteční kontrola ojedinělou. I v následujícím období se budou akce podobného rozsahu na území města opakovat,“ sdělil jablonecký primátor Miloš Vele, který kontroly inicioval.