Doslova tisíce jedinců ropuch obecných již v Bedřichově zachránili dobrovolníci, kteří na jejich migraci dohlížejí letos již čtvrtým rokem.

„S rychlým oteplením již v pondělí vyrazily na cestu první ropuchy, avizované ochlazení ke konci týdne tah v Bedřichově patrně na několik dnů zastaví," přiblížila Eva Rydlová, organizátorka přenášení ropuch v Bedřichově.

Pokud bude mokro a teplo, bude tažení v plném proudu pokračovat již koncem příštího týdne. Do přehrady budou směřovat stovky ropuch obecných, dále bude možné potkat skokany hnědé, vzácně také čolky.

V Bedřichově není možné instalovat takzvané zábrany. Nejdou tu použít hned z několika důvodů.

"Ropuchy táhnou k nádrži hned z několika stran. Parkoviště stojí na místě, kudy vede jejich cesta, což by dnes již neprošlo. Navíc ropuchy se pohybují skoro dvakrát pomaleji než takový skokan," vysvětlila předsedkyně ekocentra Armillaria Květa Morávková, proč se v Bedřichově musí žáby přenášet. Právě Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Liberec, Armillaria záchranu žab na Liberecku koordinuje.

V loňském roce zajišťovala sběr a přenášení žab skupina osmi aktivních dobrovolníků, příležitostně se přidávali další sběrači z Bedřichova, Jablonce a Liberce. Od 13. dubna do 7. května bylo přeneseno celkem 1610 žab. „V porovnání s celkovým počtem 1159 přenesených žab z roku 2014 je zřejmé, že přenášení významně přispívá k obnovení žabí populace," poznamenala Eva Rydlová.

Pokud převládá suché počasí, je zapotřebí přenášet ráno a pak večer se setměním. Jestliže je dostatečně teplo a mokro, putují žáby během celého dne. Před začátkem tahu jsou v obci vyvěšeny cedule upozorňující řidiče na probíhající žabí přesun.

„Prosíme všechny o zpomalení, pokud se zrovna nepotkají dvě auta, dá se putujícím žábám v mnoha případech vyhnout. Dále uvítáme nové dobrovolníky, podrobné informace a kontakt naleznete na webových stránkách obce," doplnila Rydlová.

Dobrovolníci se mohou hlásit na emailu Armillarie armillaria@volny.cz, nebo přímo u Evy Rydlové eva.rydlova@volny.cz, nebo telefon 483 380 109.