Osmdesátiletý Zdeněk Joukl se šel v sobotu 17. dubna odpoledne projít, jak mu naordinoval lékař. Alespoň kolem panelového domu, kde bydlí. Při návratu domů ho předešel směrem na Tanvald vysoký urostlý mladík kolem 25 let se třemi děvčaty kolem deseti let. „Ačkoliv to vláda v zastavěné části obce nařizuje, neměl nasazenou ani roušku, ani respirátor. Přešel těsně kolem mne. Kdyby byl nemocný covidem, tak mne mohl klidně nakazit. Proto jsem na něj zavolal, že na veřejném prostranství má mít roušku,“ přiblížil senior.

„Mé upozornění se mu zřejmě nelíbilo, a tak se vrátil ke mně,“ doplnil Joukl s tím, že mladíka poté upozornil na to, že má dodržovat rozestupy a nemá se přiblížit blíž než na dva metry. Proto na vzdálenost asi jednoho metru pozvedl svou turistickou hůlku. „Mladík ale ničeho nedbal, hůlku mi vytrhl z ruky, zkrátil ji a ohnul. Pak mne uchopil za ruce a praštil se mnou na zem. Neměl jsem ve svých téměř 80 letech žádnou šanci na obranu. Jsem totiž rád, že mohu vůbec chodit. Upadl jsem na bok, loket a dlaň pravé ruky. První myšlenka byla na to, zda nemám zlomený krček stehenní kosti,“ popsal Joukl.

Útočník mezitím v klidu odešel. Měl snad ještě říci, že mu před dvěma dny zemřel otec. „A proto se mnou může mlátit o beton?“ zeptal se senior.

Policie řeší celou záležitost jako přestupek proti občanskému soužití. „Případ ale nevypadá tak jednostranně. Průběh incidentu prošetřujeme, hlavně to, co napadení seniora předcházelo,“ přiblížila mluvčí krajské policie Vladimíra Šrýtrová. Podle prvotních informací to podle policie vypadá, že vina neleží jen na mladíkovi, ale i na chování seniora.

Napadenému pomohla svědkyně incidentu, která na pomoc přivolala dalšího muže. „Ten mi pomohl vstát. Bolel mne loket a dlaň. Ale proti zlomenému krčku to byla jen prkotina. Doplížil jsem se tedy domů,“ vylíčil Joukl. Následné vyšetření však zlomeninu vyloučilo.

Podle seniora může za situaci i laxní využívání restrikcí ze strany bezpečnostních orgánů. „Policie jen napomíná. Její mírumilovnost má ovšem za následek plné nemocnice a tisíce mrtvých na covid,“ myslí si napadený. Jako praktický sociolog vydává a distribuuje letáčky určené v těžké covidové době dalším lidem.

Není to jediný incident kvůli nošení ochranných prostředků, který policisté v posledních měsících řešili. V úterý 2. března natočila svědkyně údajné napadení ženy městskými policisty v Jablonci. I v tomto případě byl ale závěr vyšetřování jiný. Celá situace podle vyšetřujících policistů začala domluvou. Žena procházela se synem Tyršův park bez nasazeného ochranného prostředku dýchacích cest a byla strážníkem opakovaně vyzývána k nasazení roušky nebo respirátoru. Strážník jí navíc důvodnost požadavku vysvětloval. Jeho opakovaných výzev ale dotyčná neuposlechla a odmítla také prokázat svoji totožnost.

Žena pak do jednoho strážníka několikrát strčila, až ho vytlačila do vozovky, kde se mu musel vyhnout řidič vozidla a zabránit tak střetu. Poté měla udeřit pěstí druhého zakročujícího strážníka do čelisti a chtěla z místa odejít. Jeden z mužů zákona ji však chytil za zápěstí.

„Obviněné se ovšem podařilo vytrhnout a následkem toho spadla na zem a okamžitě se sama zvedla. Opět se začala rozčilovat, přičemž manipulovala se svým mobilním telefonem,“ popsala mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Strážník se snažil display telefonu zakrýt rukou, čehož obviněná využila k tomu, že ho udeřila pěstí pravé ruky do části dolní čelisti. Strážníci ji nakonec zpacifikovali. Žena s nimi pak odešla do místa bydliště, aby se mohla legitimovat.

Jen o pár dní později, přesněji 14. března, řešili policisté případ muže, který v Ústí nad Labem vstoupil do autobusu MHD bez respirátoru a platné jízdenky. Když přijeli městští policisté na místo, agresivní muž je napadl a jednoho ze strážníků zranil.