Naprostý nedostatek ortodentistů na Jablonecku je alarmující. Zubní specialisté napravující pomocí rovnátek nesprávný růst zubů ke své specializaci absolvují po lékařské fakultě ještě tříleté nástavbové studium ortodencie. Jejich pomoc potřebují především děti školního věku. Těch je na Jablonecku téměř tři a půl tisíce.
V současné době ordinují v Jablonci pouze dva specialisté MUDr. Brigita Staňková a MUDr. Bohumír Chadim. Lékařka však s praxí končí. K tomu, co bude s jejími dosavadními pacienty po jejím odchodu do důchodu letos v prosinci se nechce vyjadřovat.
„Vůbec netušíme, co bude dál,“ říká maminka desetileté Niny. „Zuby jí stále ještě rostou a do prosince je rozhodně nemůže mít srovnané, nevíme, kam se obrátit,“ dodala bezradně. Druhý lékař má plno.
„Ano, skutečně je to velký problém. Ani při nejlepší vůli není v našich silách přijímat velké množství dalších pacientů,“ potvrdila manželka lékaře, která se stará o veškerou agendu v ordinaci. Ví nejlépe, že počet dětí s rovnátky dalece přesahuje nejen kapacitu, ale i možnosti doktora Chadima.
V České Lípě je zřejmě situace méně kritická. Na dotaz Deníku v ordinaci MUDr. Vidnera, zda mohou přijmout další pacienty, sestra Štěpánová odpověděla: „Jistě, je to možné, objednejte se do ledna a do jara bude léčba zahájena.“ Zajímalo ji také, o kolik pacientů se bude jednat.
Ředitel jablonecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Vokuš o situaci s odcházející lékařkou ví: „Vypíšeme výběrové řízení, ale těchto specialistů je skutečně málo. Navíc skončila i naše spolupráce s pracovištěm v Semilech.“ Zda se podaří nového ortodentistu pro Jablonec získat, si netroufá ředitel Vokuš dopředu odhadnout.
„Zkusíme se obrátit na MUDr. Chadima, pokud s dcerou neuspějeme, musely bychom dojíždět do Lípy. Jiné východisko nevidím,“ konstatovala matka desetiletého děvčátka.
Nina i její starší bratr se za rovnátka na zubech rozhodně nestydí, když je mohl mít i americký herec Tom Cruis: „Mamka nám vysvětlila, že začít rovnat se musí co nejdříve. Zuby a strunu si pořádně a pečlivě čistíme.“
V padesátitisícovém Jablonci ordinuje pouze šestnáct stomatologů. Na jednoho průměrem tak připadá tři tisíce lidí. V České republice podle statistiky odchází ročně do důchodu dvakrát více dentistů, než je počet nových absolventů stomatologie. Stomatologie stojí před velkým problémem.