Na Železnobrodsku bude opět o něco bezpečněji. Zajistit to má nový digitální rozhlas, který nechalo město Železný Brod zavést do všech okolních obcí.

Rozhlas by měl mimo jiné zajistit včasnou informovanost obyvatel Železnobrodska při hrozících povodních, kalamitách nebo vichřicích.

Rozhlas v oblasti znatelně chyběl

„Dosud v naší oblasti něco takového chybělo. Okolní obce měly nějaké letité rozhlasy, ale ty byly dávno nefunkční. Poté, co jsme nový rozhlas vytvořili přímo ve městě, na základě pozitivních reakcí lidí jsme přistoupili k další etapě a v ní opatřili digitálním rozhlasem právě i okolní obce. Je to z toho důvodu, aby všichni lidé v naší oblasti měli stejné podmínky a možnosti,“ vyjádřil se pro Deník starosta Železného Brodu Václav Horáček.

Rozhlas bude sloužit jak pro včasné ohlašování hrozeb, tak informativně.

„V první řadě vznikl tento systém proto, že Železnobrodsko spadá do oblastí zasahovaných povodněmi, a také proto, že stále častěji se v naší oblasti vyskytují vichřice. Jako vedlejší efekt si od rozhlasu slibujeme posílení kulturního života. Lidé se snáze dozvědí, kde mohou zhlédnout jaký koncert nebo jaký film hrají v kině,“ poznamenal Václav Horáček.

Výhodou nového digitálního rozhlasového systému je to, že jej lze aktivovat i na dálku, pomocí SMS zprávy. Rovněž je díky digitální technologii možné vysílat konkrétní zprávy jen do určených obcí, dokonce na jeden sloup.

Systém kompletně zaplatilo město Železný Brod. Náklady se vyšplhaly ke dvěma milionům korun.

V Brodě zavedli kamerový systém

Součástí bezmála dvoumilionové investice byl také projekt kamerového systému. Železný Brod dosud žádné kamery neměl, protože město neuspělo se žádostí v Programu prevence kriminality.

Kamery si ale nakonec zaplatilo samo. Pro začátek jsou ve městě dvě.

„Jedna kamera je v městské knihovně, druhá monitoruje část toku řeky Jizery, Malé náměstí, most přes Jizeru, tržnici a její parkoviště. Obě kamery jsou napojené na monitor městské policie a mají velké rozlišení, což by mohlo pomoci i státní policii při odhalování trestných činů,“ uzavřel Václav Horáček.

DIGITÁLNÍ ROZHLAS

Vysílání z nového digitálního rozhlasového systému bude slyšet také v Těpeřích, Jirkově, na Malé a Hrubé Horce, v Horské Kamenici, v Pelechově, Bzí a Splzově.

Digitální rozhlasový systém zaplatilo město Železný Brod.

Prioritním cílem systému je informovat o případných hrozbách, sloužit ale bude také k informování o kulturních programech v oblasti.