Slavnost začne v pravé poledne příjezdem historických vozidel a prvních účastníků jízdy na velocipedech v dobovém oblečení. „Návštěvníci všech věkových kategorií mohou vybírat z pestrého programu. Také letos se bude soutěžit, hádat, hrát a zpívat, nebo jen lenošit a vyhlížet do kraje,“ láká Lída Abrahamová z Muzea Járy Cimrmana. Právě z něj se lidé mohou dostat na 25,6 metru vysokou stavbu, nejmladší dřevěnou rozhlednu v Jizerských horách.

V Líšném proběhl o víkendu 49. ročník oblíbených Líšenských pochodů Českým rájem.
V Líšném proběhl 49. ročník oblíbených Líšenských pochodů Českým rájem

Navrhl ji architekt Martin Rajniš a její konstrukce tvarem maják připomíná. Postavena byla v letech 2011 až 2013. Při otevření nechyběli členové Divadla Járy Cimrmana včetně jednoho z duchovních otců fiktivního génia, herce a scénáristy Zdeňka Svěráka. Stavbu muzea a rozhledny financovali ze svého majitelé penzionu U Čápa. A bez evropských dotací. S pomocí bruselských peněz byl naopak vybudován přilehlý park pro děti na místě bývalé skládky a střelnice. Na projektu ateliéru Strašné dítě/Enfant Terrible tehdy spolupracovali i žáci základních škol v Kořenově a polském Kopanieci.

Stejně jako v jiných letech má i tentokrát Slavnost pod Majákem spojená s Cimrmanovou jízdou dobročinný přesah. „Vždy se vybírá na konkrétní postižené dítě z okolí, letos jím bude Jakub. Lidé mohou přispívat i den poté, v cíli Spanilé jízdy na bicyklech v Tanvaldě Šumburku,“ upozorňuje Abrahamová.

Jablonecká přehrada.
Okolí jablonecké přehrady dozná změn. Příští rok