Vytlučená okna, polorozbořené schody a v okolí pytle s odpadky. Takový pohled se nabízí na místě kdysi vyhlášeného cíle turistů. U rozhledny na Proseči. Z vyhořelé chaty, kterou někdo zapálil v roce 2003 úmyslně, zbyly dnes sutiny.
Majitel pozemku firma Brilant se po dlouhé době rozhodla chatu zbourat. Rozhledna je od požáru nepřístupná. „Rozhlednu má od města v pronájmu společnost Teleco,“ uvedla Jaroslava Halamová z firmy Brilant. Teleco zde má instalováno technologické zařízení anténního nosiče. Klíč od věže má pouze nájemce.
Výši nájemného zástupce firmy Teleco kvůli nepřítomnosti finančního ekonoma nevěděl. Peníze podle současného stavu ale rozhodně neputují na údržbu stavby. „Úpravy na věži jsme v poslední době prováděli jen my,“ říká Tomáš Řapek ze společnosti Teleco.
Nejnovější informací je, že o koupi rozhledny projevila zájem právě firma Brilant. Chystá se ji podle finančních možností během tří až čtyř let kompletně rekonstruovat.
Podle neoficiální zprávy úřednice z jablonecké radnice, která nechce z titulu svého postavení být jmenována, by město mělo rozhlednu odprodat až po její rekonstrukci. Firma Brilant dosud o stavební povolení nezažádala.
Jana Voslařová se o osud rozhledny zajímá již delší dobu, protože tudy často běhá a Prosečský hřeben má v oblibě. „Po dlouhé době to vypadá, že se tam snad něco děje. Ale určitě by se majitel měl postarat alespoň o odklizení sutin. Okolo je spousta odpadků. Je to tam nebezpečné,“ hodnotí situaci Jablonečanka.
„Pamatuji si, když to tu ještě fungovalo. Mladí se tu bavili, v chatě se konaly třeba diskotéky. Ale teď je hrůza, jak to v okolí vypadá,“ říká kolemjdoucí Jiří Špaček.
Firma Teleco tvrdí, že o prodeji rozhledny nemá žádné informace. „Ale i tak ještě nějakou dobu potrvá, než vyprší platnost nájemní smlouvy a než nový majitel uhradí všechny pohledávky,“ tvrdí její zástupce Řapek.
Rozhledně architekta Roberta Hemmricha je letos právě 75 let. Zda se návštěvníci budou moci kochat výhledem z rozhledny, bude jasné asi až za tři nebo čtyři roky. Možná, že osmdesáté výročí už rozhledna oslaví v novém kabátě.