Chtěli se kouskem odpoutat od energetických firem, ale i zlepšit ovzduší. Proto si přibližně stovka obyvatel Česka nechala postavit tzv. ostrovní systémy fotovoltaické energie.
V principu je hlavní myšlenka počátků fotovoltaiky: šetřit životní prostředí pomocí obnovitelných zdrojů.

V minulém roce stál takový ostrovní systém o výkonu 5 kW kolem sedmi set tisíc korun. To je výkon tak na ohřev vody a vytápění domu. Stát ještě loni garantoval takzvaný zelený bonus.

Manželé Jandovi z Nové Vsi n. N. na tohle vše slyšeli. „Používali jsme tuhá paliva a přechod na sluneční energii nám připadal jako dobrý způsob, jak zlepšit ovzduší v obci,“ přiblížila Romana Jandová.

Jenže fotovoltaická energie se vymkla státu z rukou, když vyšlo najevo, nakolik prodražuje elektřinu všem koncovým uživatelům. Tak si stát našel obětního beránka: ostrovní systémy, nejmenší a nejméně výdělečnou skupinu. Od začátku roku stovce rodin a živnostníkům už nic nedal. „Stát nás nalákal k investici a pak podporu zrušil, čímž nás vlastně oklamal,“ myslí si Jandová.

V pátek projednají poslanci zákon o obnovitelných zdrojích již ve třetím čtení. Návrh byl úspěšně načten a setkal se s podporou poslanců celého politického spektra, zleva i zprava. „Ale jisté není nic, i když chceme poslancům poděkovat, že je návrh již ve třetím čtení,“ doplnila Jandová, která z vlastní iniciativy spolu s dalšími „ostrůvkáři“ neutuchající silou u poslanců nejen z Libereckého kraje lobuje. „Obíháme poslance, senátory. Osobně, protože logicky nemáme na placení profesionálních lobistů,“ přiblížil Jaromír Vaner, další z „ostrůvkářů“.
Přísliby od politiků mají. „Parlament jedná, i když se na něj obrátí i vlastně obyčejní lidé, což je dobré. Jsme zvědavi, jak to dopadne, snad své sliby poslanci splní,“ doplnila Jandová.

Ostrovních systémů slunečních elektráren je v České republice podle sčítání Energetického regulačního úřadu kolem jedné stovky. Tyto systémy skoro vesměs produkují elektřinu v řádu kilowatt, přičemž velké elektrárny na loukách, které podražují elektrickou energii všem lidem, dokáží produkovat ve většině případů i desítky megawatt.