Stane se tak nejen v Libereckém, ale ve všech krajích v republice, vyjma Středočeského, kde pacienti poplatky nemusejí platit už od začátku roku.

Podle vyjádření hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera tak kraje řeší nespravedlnost, kterou regulační poplatky přinesly. „Nechci ani používat slovo regulační, protože tyhle poplatky vůbec nic neregulovaly. Byly to plošné poplatky, které museli platit naprosto všichni včetně dětí, důchodců a postižených spoluobčanů,“ uvedl Eichler. Poplatky podle jeho názoru neposilují zdravotnickou péči. „Naopak. Z největší části padají do rukou soukromých lékařů a lékárníků,“ dodal Eichler.

Právě soukromí lékárníci však zrušení poplatků tvrdě kritizují. Považují to za diskriminační a tvrdí, že tak přijdou o část zákazníků. „Bereme to jako obcházení zákona, které pro nás ve svém důsledku bude znamenat ztrátu zákazníků. Podle mě je to velmi nespravedlivé,“ uvedl již před časem jeden z libereckých soukromých lékárníků.

Hejtman však s jejich nářky nesouhlasí. Všichni soukromí lékaři nebo lékárníci mají podle něj stejnou možnost, jako kraj. „Mohou být konkurenceschopní tak, že udělají podobný systém a svým zákazníkům poplatek odpustí. Ve Středočeském kraji už se tak často děje,“ podotkl Stanislav Eichler.

„Dnes ten poplatek jde do kapes soukromých lékárníků, kteří z něj odevzdávají pouze daň. Takovou zákonnou úpravu, která takto zvýhodňuje soukromý sektor nepovažujeme za relevantní,“ dodal.

Systém bude od 1. února fungovat tak, že pacient uzná písemnou formou svůj dluh vůči nemocnici či lékárně s tím, že souhlasí, aby jej za něj uhradil kraj. „Nemocnice nebo lékárna pak přesměruje vzniklou pohledávku na kraj. Nebude tak dotčena zákonná povinnost pojištěnce regulační poplatek uhradit a povinnost zdravotnického zařízení je vybírat,“ upřesnil tiskový mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

„Hned naproti lékárně bude pracoviště, kde si pacient všechno vyřídí, vyplní a podepíše prohlášení, že s tímto převedením souhlasí a s tím pak půjde do lékárny. Takový způsob by neměl výrazně narušit chod lékárny,“ vysvětlil podrobněji nový systém krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák.

Kraj bude na hrazení poplatků potřebovat asi 36 milionů korun. Ušetřit by však mohl v případě, že celoplošné zrušení poplatků navržené zákonodárci, posvětí senátoři a prezident republiky. „I pokud nakonec zákonodárci rozhodnou o tom, že platit nebudou třeba jen děti do 15 let a důchodci, tak my přesto za ty ostatní pacienty poplatky hradit budeme,“ uzavřel hejtman Stanislav Eichler.