VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: 15 dětí vychovala pěstounka sama. Nelituje toho

Jablonec n. Nisou – Dobruška K. z Jablonce celý život pečovala o děti z domovů a kojeneckých ústavů.

13.5.2018 3
SDÍLEJ:

Přestože už děti odešly z domu, jsou stále všechny s Dobruškou K. Na snímku vidíte všechny její děti s vnoučaty z pěstounské péče.Foto: Deník / Lenka Brabencová

Sama vychovala 15 dětí, které si vzala do pěstounské péče. Každé milovala, některé jí přirostlo k srdci blíž. Lásku však dala každému. Pomohla dětem z dětských domovů a kojeneckých ústavů a dala jim šanci na lepší život. Dobruška K. z Jablonce dělá pěstounskou péči 36 let, a kdyby se měla rozhodnout, zda by do toho šla znova, její odpověď by zněla ano. Dnes je v důchodu, její nejstarší „dceři“ je 44 let a nejmladšímu 24. Při pěstounské péči vždy pracovala, nejprve v administrativě a pak ve školství.

Co vás motivovalo k tomu vzít si do své péče první dítě?
Tady na Palackého ulici u dětského domova v Jablonci stála vždy holčička a jednou na mě zavolala: „Paní, pojďte si se mnou povídat.“ A tak jsme si začaly povídat. Olinka pak chodila ke mně každou neděli. Oslovila mě sociální pracovnice a dohodly jsme se, že si Olinku vezmu do pěstounské péče.

Tím to všechno začalo?
Chtěla jsem k Olince ještě jedno dítě. Vzala jsem si Péťu z kojeňáku. Tomu bylo patnáct měsíců. Pokud to šlo, chtěla jsem, aby u mě byly sourozenecké dvojice. Péťovi se měla narodit sestřička a tu jsem také chtěla, protože děti by měly vyrůstat pohromadě. U soudu řekli matce rovnou, že jí dítě odeberou. Nakonec jsem však Péťovu sestru do péče nedostala, protože byla duševně nemocná a já už byla v letech.

Jakého sourozence jste tedy Péťovi a Olince pořídila?
Byla to sedmiletá Zdenička, která byla vrácená ze dvou rodin, protože nosila brýle. Vyrazila jsem tedy do Dětského domova v Žatci a přibyl k nám čtvrtý člen rodiny.

Máte dvě vlastní dcery, nevadilo jim, že se staráte o „cizí“ děti? Přijaly je do rodiny?
Starší dcera už byla z baráku pryč a mladší chodila na gymnázium. Holky je přijaly, nic jiného jim nezbylo. Dětem bylo třeba pomoci.

Kolik dětí jste naráz vychovávala?
Maximálně šest dětí. Abychom se taky do baráku všichni vešli. A jak jsem už řekla, pokud to šlo, tak aby sourozenci byli pohromadě. Dnes se všechny děti navzájem znají a všichni za mnou jezdí na návštěvu.

Jak vám děti říkají?
Pro všechny děti jsem máma. Kromě dvou sourozenců. Těm maminka umřela a tatínek začal pít. Těm jsem zakázala, aby mi říkali mami. Vysvětlila jsem, že maminka umřela a nikdy by je do dětského domova nedala. Já jsem pro ně teta.

Navštěvovali biologičtí rodiče svoje děti?
Každých 14 dní z Karlových Varů dojížděl za Pavlíkem jeho otec a zůstával na víkend. Brával všechny děti ven a chodil s nimi i na výlety. V neděli odjížděl. To jsem mu nabalila i polívku do sklenice. On mi na oplátku vždy přivezl fůru dřeva ve staré škodovce. Pak za Zdeňkou dojížděla její babička, která zde pobyla tři neděle až měsíc. Hrozně hodná paní. Jinak ostatní rodiče za nic nestáli. O svoje děti, které se ukázaly jako moc šikovné, se nezajímali.

Čím se děti vyučily a kde teď pracují?
Některé děti jsou vyučené, Vašek měl vojenskou školu a následně dvě vysoké, jedno z dětí studovalo elektrotechnickou školu. Nyní pár dětí pracuje v zahraničí. Petra je bankéřkou v Praze. Jedna se stala lékařkou na vojenské misi. Ostatní holky už mají děti a já tím pádem další vnoučata.

Máte nyní u sebe nějaké dítě?
Poslední mi odešlo loni v říjnu ve 24 letech. Nestalo se mi, že by dovršily 18 let a odešly by z domu.

Děti z dětských domovů jsou hůř zvladatelné, jak jste je vychovávala?
Musím říci, že jsem byla přísná. Zastávala jsem totiž maminku a tatínka. Měly pravidelný režim – kdy chodit do postele, jak se mají k sobě chovat a také, že musejí při škole chodit na brigádu. Učily se tak hospodařit s penězi. Každému jsem také šetřila stavební spoření a každý ho pak dostal. Na základě toho, že byly pak zaměstnané, jsme žádali na městě o startovací byty.

Měla jste některé z dětí raději?
Nedělala jsem mezi nimi rozdíly. Ani mezi vlastními. Samozřejmě, že k srdci vám nejvíc přilne malé dítě, a tím byl ten patnáctiměsíční chlapeček. Dále Tomášek, protože měl atopický ekzém a potřeboval mě nejvíc. Spal se mnou v ložnici, protože často nemohl dýchat. Jedna holka byla trošku uličnice, která vychodila pedagogické gymnázium s maturitou, dnes je z ní vzorná maminka mého desetiletého vnoučka.

Někteří lidé pěstouny osočují, že si děti berou kvůli penězům. Co na to říkáte?
Ale kvůli penězům si děti brát nelze. Zhruba šest tisíc berete na dítě od jeho 15 let. A to až v poslední době. Dříve to bylo daleko méně. Do 15 let jsem brala tři a půl tisíce a co ta pěstounka má za to koupit? Musím zaplatit školu, ubytování, jídlo, hygienu, dojíždění. Lidé si je berou z dobrého srdce, tak by stát měl něco přispět, aby rodina nemusela živořit.

Nově existuje také přechodná pěstounská péče.
Ano, a s tou já zásadně nesouhlasím. Dítě, aby nemuselo být v kojeňáku, je u přechodných pěstounů půl roku, ale pokud si ho žadatel nebo vytipovaný pěstoun stejně nevezme, tak do kojeneckého ústavu se dítě dostane tak jako tak. Já ale věřím, že je mezi námi ještě mnoho lidí, kteří mají srdce na pravém místě a těmto dětem by pomohli, a tím by přechodná péče nebyla potřeba.

Probíhalo osvojení dítěte vždy klasickou úřední cestou?
To musí, ale třeba nejstaršího patnáctiletého Petra jsem našla přes článek v časopise. Psal tam, že by si přál už konečně najít pěstounskou rodinu. Tak jsem se pídila, odkud je. Našla jsem ho v Dětském domově v Humpolci.

Autor: Lenka Brabencová

13.5.2018 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč

Číšníci a servírky Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Číšník/servírka - pracovní doba od 15,00 - 22,00 hodin, předem telefon. kontakt. Pracoviště: Zaizol s.r.o., Luční, č.p. 29, 468 51 Smržovka. Informace: Martin Pilz, +420 725 791 538.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 30 000 Kč

Obchodní zástupci Prodejce strojírenských strojů a zařízení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktivně vyhledává potenciální nové obchodní partnery (distributory nebo zákazníky). , 2) Vyvíjí úsilí směřující k uzavírání kupních smluv. , 3) Vypracovává a předkládá ke schválení nabídky pro zákazníky., 4) Připravuje a předkládá ke schválení smlouvy. , 5) Kontroluje průběh přidělených obchodních zakázek, zejména:, - Smluvní úplnost (existenci řádné objednávky jejího potvrzení, ev. smlouvy), - Dokumentační úplnost (zajištění zákazníkem požadované dokumentace a certifikátů), - Zavedení do výroby v souladu s požadavky v objednávce nebo smlouvě, , - Dodržování sjednaných termínů (fakturace, úhrady, expedice). Pracoviště: Tedom a.s. - provoz jablonec nad nisou, Belgická, č.p. 4685, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Lýdie Bednáriková, +420 483 363 393.

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 21 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků pokladní čs SHELL. Požadované vzdělání: nižší střední. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Jiří kos - čerpací stanice jablonec n.n., Želivského, č.p. 4638, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Jiří Kos, +420 483 314 671,777 061 400.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 23 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik osobních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: životopisy prosím zasílejte na email:, prodej@pneuhnidek.cz. Pracoviště: Pneu hnídek s.r.o., Knoflíková, č.p. 2814, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Lenka Hnídková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční Rychnovské slavnosti proběhly 26. května v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Na snímku je kynologická ukázka Policie České republiky.
27

OBRAZEM: Bubeníci, kynologové, hasiči. Rychnovské slavnosti se vydařily

Demolice v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku.

Zničené Ralsko by se mohlo stát modelem pro život ve 21. století

AKTUALIZOVÁNO

FOTO: Dračí lodě se proháněly po Jablonecké přehradě. Vyhrály Kokosy na vodě

Jablonec nad Nisou - Více než tisíc lidí dorazilo v sobotu k jablonecké přehradě. Jednak, aby podpořili svoji favorizovanou posádku Dračích lodí nebo kvůli dětskému sportovnímu dni.

Není to moje výhra, ale všech, kteří tady pracují

Jablonec n. N. - Spokojený Petr Rada poděkoval na tiskové konferenci nejen hráčům, ale všem, kteří na Střelnici pracují a připravují pro tým tak výborné zázemí a podmínky. Výhra a postup patří, podle něho, hlavně Miroslavu Peltovi. Hráči mu věří a on věří hráčům.

Je mi líto té party, která tady je, říká před odchodem Luděk Pernica

Jablonec n. N. - Tým trenéra FK Jablonec Petra Rady má, po vítězném zápase HET ligy nad Slováckem 2:0, do fotbalové Evropy cestu otevřenou. Svoji zásluhu na tom má také Luděk Pernica, pro kterého to ale byl v dresu Jablonce zápas poslední. Míří do Plzně.

Sním či bdím? Byla to pohádka s milionovým koncem

Jablonec n. N. - Po vítězném utkání se Slováckem (2:0) mohli hráči, trenér i vedení klubu právem oslavovat. Radovi borci vybojovali dosud největší "cenu" v historii jablonecké kopané.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT