Proč terénní triatlon? Oproti silničnímu triatlonu se musí absolvovat plavání, jízdu na horském kole a běh v přírodních podmínkách.
„Na Světovém poháru v Německu jsem byl druhý a tím jsem se kvalifikoval na mistrovství světa, které je vždycky tečkou za triatlonovou sezónou,“ pochlubil se právem Jablonečák Honza.

Mistrovství na Havaji se koná poslední říjnový den. A to už se Honzovi bude blížit další velký den, svatební. Na začátku měsíce prosince se žení, a proto se budoucí manžel rozhodl, že světové klání v triatlonu vynechá.
„Nechtěli jsme, aby bylo všechno kolem svatby i mistrovství uspěchané, tak jsem se rozhodl, že se nezúčastním. I když mi můj trenér říkal, abych si třeba nerozzlobil havajského boha, když účast odmítnu. Ale věřím, že ještě takovou šanci mít budu, protože určitě nechci s triatlonem skončit, ani polevit. Vím, že se chci ještě posouvat dál a jednou se otočit s tím, že ta léta tréninku stála za to, a navíc si beru ženu, která mě v mé cestě podporuje“ vysvětlil odmítnutou příležitost budoucí novomanžel.

A jaký byl boj o druhé, nominační místo na Světovém poháru v Německu?
„Hlavním cílem mé sezóny bylo absolvovat svěťáky v Polsku a v Německu. Připravoval jsem se velmi poctivě, vysokohorskou přípravu jsem měl v Itálii, spali jsme ve výšce přes dva tisíce metrů, aby si tělo vytvořilo co nejvíce červených krvinek. Ale po návratu jsem zjistil, že se stal opak. Tělo vůbec nereagovalo a byl jsem naprosto vyřízený. Takže Polsko jsem odpískal,“ popsal Honza Berka svoji cestu k nominaci na MS.

Jedinou šancí, kde se kvalifikovat, bylo Německo. Tam musel být nejhůře druhý.
„A povedlo se mi to. Na startu nás bylo v mé kategorii amatérů dvě stě padesát. Už nemám ambice závodit mezi eliťáky. Neplavu od dětství a nechci tomu obětovat zase úplně všechno. Nejezdím pro peníze. Sponzory si ale shánět musím. Triatlon je součástí mého životního stylu, drahý koníček na poloviční úvazek,“ popsal s úsměvem svůj oblíbený sport úspěšný Jablonečák.

V Německu nejprve vůbec netušil, jak si vede.
„Až když průběžně hlásili pořadí a zjistil jsem, že jsem pátý, pak dokonce třetí, došlo mi, že šance zúčastnit se mistrovství světa na Havaji, je na dosah ruky. A vyšlo to.“

Honza o sobě říká, že není dobrý plavec. Do vody jich vbíhalo dvě stě padesát a kolem bojky to příliš vesele nevypadalo.
„Myslel jsem, že se utopím a nebo budu bojovat o život, až se celá ta masa začne otáčet na druhý okruh kolem bojky. Když mě napadlo, že bych se mohl dostat i pod plavce, tak jsem si nedovedl představit, jak by to mohlo dopadnout,“ popsal s úsměvem triatlonista.

Z vody vylezl na padesátém místě. Na kole si ale vede dobře. Absolvoval třicet čtyři kilometrů, a v cíli cyklistiky už byl celkově dvacátý. V běhu se pak propracoval až na jedenácté místo v celkovém pořadí mezi amatéry a ve své kategorii na druhou pozici. Nominaci tak měl v kapse.
„Hnala mě spousta motivů, byla se mnou přítelkyně, rodiče i babička. Chtěl jsem se předvést v co nejlepším světle,“ prozradil na sebe Honza.

A proč se zaměřil právě na triatlon?
„Od dětství jsme s tátou v zimě jezdili na běžkách a v létě na kole, jako spousta jablonečáků. Dělal jsem také atletiku, v juniorské kategorii vrcholově. Na začátku vejšky jsem zkoušel jenom jezdit na kole, ale něco tomu chybělo a když jsem dostal nabídku, ať zkusím závod Máchačský pohodář, tak jsem neváhal, protože rád přijimám nové výzvy. Z vody jsem sice vylejzal poslední, ale na kole a v běhu jsem všechny předběhl. A to se mi líbilo. Nebylo to o jedné disciplíně v atletické hale. Ale o tom, že triatlonové závody jsou v přírodě a setkávají se při nich lidé, které to baví, znají se navzájem. A nechybí ani hezký program pro celou rodinu a hlavně všechno je to v přírodě,“ zdůraznil triatlonista.

Honzu Berku baví na terénním triatlonu jeho různorodost. Jeden den trénuje v bazénu, další běhá a následující polyká kilometry na kole. Bez odborného vedení by ale takových výsledků nedosáhl.
„Našel jsem si výborného cyklotrenéra Jana Novotu. Je velmi kvalifikovaný, zkušený a má za sebou vynikající sportovní výsledky. Napíše mi rozpis tréninků a já podle toho makám,“ dodal ke svému sportu Honza.

Stali se z nich dobří kamarádi a trenér bude koučovat také svatbu v roli svědka.V posledních měsících roku bude Honza chvíli odpočívat, věnovat se svým pracovním povinnostem a hlavně, připravovat se na svůj velký den.
„Na další sezónu se začnu připravovat od listopadu,“ má jasno úspěšný jablonecký triatlonista.

Svůj vzor sportovní nemá, ale drží se slov své babičky, aby žil život naplno. Jeho svatební den bude, jak prozradil, retro romantický.
„Budeme se brát v zimě, na ostrůvku i se všemi svatebčany, kam se dá dojet jen na lodičce. Nechceme klasickou svatbu, hodně si chceme připravit podle našich představ. Se svatebními hosty se pak sejdeme na statku z 15. století, který se nachází za Frýdlantem,“ má jasno kolem veselky Honza i jeho budoucí paní.