Jaká je aktuální situace v Nemocnici Jablonec, co se týká onemocnění covid-19?
Ve čtvrtek ráno to bylo 92 pacientů, z toho 21 na intenzivní péči.

Na podzim jste zažívali druhou vlnu. Je znát, že teď převážila britská mutace?
Současná situace je horší než v listopadu. Tehdy jsme měli maximum 82 pacientů a z toho 17 na intenzivní péči. Vliv mutace nedokážu posoudit.

Je pravda, že britská mutace přivádí na lůžka JIP i mladší pacienty, než tomu bylo při předchozích vlnách?
Nevíme, zda je to vlivem britské mutace. Je pravdou, že na podzim u nás leželi na intenzivní péči především osmdesátníci, dnes to jsou sedmdesátníci a šedesátníci, ale výjimkou nejsou ani mladší.

Jak to zvládá personál? Pomáhají znovu vojáci, sháníte dobrovolníky?
Je dávno na hraně. Zdaleka nejde jen o počty. Projevuje se vyčerpání nejen z pracovní zátěže, ale problémem je i neutěšená perspektiva, není světlo na konci tunelu. Všem našim zaměstnancům, především na covidových odděleních, chci touto cestou poděkovat za jejich nasazení a výdrž. Vojáci nám velmi pomáhali, ale nyní na covidová oddělení nemohou, dokud nebudou mít dokončené očkování. Je to pro nás velký problém.

Co obnáší pro ředitele takové zatížení nemocnice?
Spolu se svými spolupracovníky hledáme řešení. Počet covidových pacientů v naší nemocnici dále stoupá. Na hraně kapacity je především intenzivní péče. Přijímáme další opatření, ale zásadní je pro nás nedostatek zdravotních sester. Prosíme všechny sestry, které někdy v nemocnici pracovaly a nyní jsou v důchodu, v ambulancích nebo mimo zdravotnictví, aby nám pomohly na našich lůžkových odděleních. V případě zájmu kontaktujte hlavní sestru nemocnice Jitku Řehořovou na telefonním čísle 724 031 009 nebo e-mailem na adrese rehorova@nemjbc.cz.

Vidíte východisko ze současné krize?
Je to očkování, osobní lockdown, dodržování protiepidemických opatření, pochopení situace, která je mimořádně vážná.