S jakými problémy se na vás mohou maminky obrátit?

Nejčastěji maminky chodí s tím, že mají nedostatek mléka, s popraskanými bradavkami, jejíž příčinou může být špatná technika kojení. Většinou se jedná také o psychickou podporu. Maminka potřebuje vědět, zda kojení provádí správně. Dále matky přicházejí, když chtějí, aby se tvorba mateřského mléka zvýšila nebo když mají ucpané mléčné kanálky. Důležité je také kojení přes noc. Hormony se v tu dobu uvolňují a podporují tvorbu mléka. Pro radu mohou přijít i ty, co miminko teprve čekají.

Jak funguje laktační poradna?

Přestože poradna funguje ve středu, je možné si domluvit schůzku na jakýkoliv den v týdnu. Maminky se ujme některá sestra z novorozeneckého oddělení. Problém mnohdy nepočká. Ať se jedná o fyzický či psychický. Psychická podpora je totiž předpoklad k úspěšnému kojení. Maminkám nedáváme jen přednášky, ale také jim s kojením pomůžeme, pak zvážíme miminko a pozveme je na další den. Také jim ukazujeme umělou výživu nebo vhodný způsob dokrmování bez použití lahve.

Jaký z těchto způsobů je pro kojence nejvhodnější?

Samozřejmě kojení z prsu. První půl rok by mělo být výlučné kojení. Po šesti měsících je to kojení plus příkrm. Pokud se miminko nechce přisát, tak je učíme kojit s pomocí prstů maminky a umělé výživy, aby děťátko používalo sací reflex. Miminko se musí snažit začít sát samo. Dítě někdy upřednostní lahev, to je ale špatně, protože čím víc se počet kojení omezuje, neobnovuje se mateřské mléko.

Mohou vaši poradnu navštívit i tatínkové?

Ano, zejména s prvorodičkami k nám docházejí i tatínkové. S maminkou miminko nakojíme, a tatínek také vstřebává informace.

Co je to tandemové kojení?

To je kojení více sourozenců najednou, přičemž vždy má přednost novorozenec.