Patří to již ke koloritu léta a větších měst. Rozkopané ulice, jámy, uzavírky. Stejně tak i v Jablonci, kde se nyní pracuje na cca padesáti místech.

Správci inženýrských sítí, jako je voda, plyn, elektřina a další, využívají letního počasí a opravují a rekonstruují vedení pod zemí. Někde je uzavírka částečná, někde se nedá projet vůbec. „Apelujeme proto na řidiče, aby pozorně sledovali a respektovali dopravní značení," vyzvala Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Momentálně se v Jablonci pracuje na více než 20 místech většího rozsahu a cca 30 místech akcí menších (havárie inženýrských sítí, domovní přípojky atd.)

Do konce prázdnin dojde třeba k úplné uzavírce ulice Pod Skalkou v úseku Mlýnská Podzimní a úplně uzavřen bude i konec Mánesovy. Od začátku září do poloviny srpna budou vodaři pokračovat další etapou a tedy úplnou uzavírkou v úseku Podzimní- Mánesova.

NEJVÍCE PLYN

„Asi nejrozsáhlejší výkopy ve městě jsou kvůli plynu. Přetlakování stávajících a instalace nových plynovodních potrubí a přípojek souvisí i s probíhající revitalizací teplárenské soustavy," popsala Markéta Hozová.

Plynaři pracují v ulici U Nisy, kde postupují po částech, nejprve v úseku Vodní-Liberecká a do konce září by mělo být hotovo v části Vodní-Budovatelů. Kopat se začne také v ulicích V Aleji, Sadová a U Balvanu, jakmile bude možné bez omezení projíždět Pražskou.

Doprava je omezená i v ulicích Plynární, Na Můstku, Pasířská a Vodní, jde o částečné uzavírky, ale například Plynární ulice je poměrně úzká, takže bude uzavřena celá. Plynovodní přípojky se kopou také v ulicích Jehlářská a Lípová, Řetízková, dále Saskova, Smetanova, Rybářská, U Rybníka a částečně i Mánesova. Výkopy neminou ani vlastní střed města, kde se mezi obchodní akademií a Střední uměleckoprůmyslovou školou a Vyšší odbornou školou, mezi radnicí a budovou soudu a mezi budovaným obchodním domem Central a hlavní poštou plánuje během druhé poloviny prázdnin propojování a pokládání teplovodního potrubí. Výkopové práce jsou naplánovány tak, aby bylo vše do konce října hotovo.