Radost ze schválení první změny Územního plánu Tanvaldu budou mít především sportovci. Zásadně se totiž dotýká rozšíření sjezdovek na Tanvaldském Špičáku.

Například horní část Turistické sjezdovky by se měla rozšířit na dvojnásobek současné délky. Na Závodní sjezdovce se plánuje rozšiřovat naproti nájezdu k vleku Pod Lesem. „Na Slalomáku plánujeme rozšíření o celou plochu mezi kotvou a stávající sjezdovkou," informoval marketingový manažer Petr Bažant ze Ski Bižu. Nově tak díky této změně bude nejprudší sjezdovka tohoto areálu až 100 metrů široká. Navíc plánují, že stávající kotvu nahradí lanovou dráhou. Dole u nástupu také vznikne nový obslužný objet, jenž by měl obsahovat restaurace, lyžařskou školu i půjčovnu.

„Rozšíření sjezdovek je pro budoucnost areálu alfou a omegou," je přesvědčen tanvaldský starosta Vladimír Vyhnálek. Vědomi si toho byli i ostatní zastupitelé a tak 1. změna Územního plánu Tanvaldu proběhla bez větších diskuzí.

Původně plán na rozšíření známého lyžařského areálu představili už začátkem roku 2013. Po středečním schválení zastupitelstva se nakonec liší pouze v tom, že sjezdovka na Tanvald, o níž se léta diskutuje, zůstala pouze jako územní rezerva. „Jinak obsahuje všechny změny, o něž dlouhodobě usilujeme," dodal Petr Bažant.

Dalším krokem na cestě k rozšíření sjezdovek je nyní zpracování studie EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. „Pokud by studie zabrala příští rok, tak realizace připadá v úvahu na rok 2018, ale třeba stihneme něco i dříve," odhadl další vývoj Bažant.

Ihned po oznámení této novinky se objevily pozitivní i negativní ohlasy. „To se ochráncům přírody nebude líbit a popravdě ani mně se to zas tak moc nelíbí. Ztratí se kouzlo které ta sjezdovka měla," napsal Petr Růžička.

Změny jsou ovšem s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, stejně jako s Lesy ČR projednané a z jejich strany schválené. „Rozšíření sjezdovek přinese větší komfort a bezpečí pro návštěvníky areálu. Charakter lyžování se zásadně nezmění, pořád se bude jednat o sjezdovky zasazené do lesa," sdělil Petr Bažant ze Ski Bižu, která kromě areálu na Tanvaldském Špičáku provozuje také sjezdovky v Bedřichově a na Severáku. „Super zpráva a držím vám všem palce, ať je realizace co nejdříve," napsal pro změnu na facebooku Skiarény Jizerky Petr Tobias.