Řada mateřských škol, a to především v menších městech na Jablonecku, se potýká s nedostatečnou kapacitou. V některých už nyní vědí, že prostory nepojmou děti v příštím školním roce. Proto plánují jejich rozšíření.
Rozšiřovat prostory budou například ve Smržovce nebo v Koberovech. Starosta Koberov Jindřich Kvapil potvrdil, že v příštím školním roce bude fungovat další oddělení mateřské školky.
„V budově byla dříve dvě oddělení. Z důvodů nízkého počtu dětí se prostory pronajaly soukromému majiteli, kterému smlouva běží do konce června,“ zmínil starosta s tím, že právě z pronajímaných prostor znovu vznikne jedno oddělení školky. „Výhoda je v tom, že prostory nečeká přestavba, stačí jen vymalovat. Dvoutřídka začne fungovat v příštím školním roce,“ dodal Kvapil.
Nové zázemí pro své ratolesti najdou rodiče také ve Smržovce, a to v dolní budově místní základní školy. Z tohoto důvodu také změní působiště městská knihovna. Tu přesunou do bývalého Adeta na náměstí T. G. Masaryka. „Kromě městské knihovny vytvoříme i internetové pracoviště pro přibližně pět návštěvníků a v suterénu vybudujeme veřejné toalety,“ zmínil starosta města Smržovky Marek Hotovec.
Uvolněné prostory v budově základní školy s částí prostor školní jídelny pak poslouží k vytvoření jedné třídy mateřinky pro dvacet dětí.
Stíženou situaci s rozšiřováním prostor mateřské školy však mají v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Objevilo se tu určité riziko, že z původní plánované nástavby mateřské školy sejde. „Nyní se projednává stavební řízení, které se kvůli nevoli jednoho z obyvatel Rychnova může protáhnout. My však potřebujeme rozšířit kapacitu školky již na příští školní rok,“ zmínil starosta Rychnova František Chlouba s tím, že podle průzkumu, který si nechali zhotovit na konci roku 2008, zjistili, že v příštím roce musejí umístit minimálně o dvacet dětí více.
Proto vážně zvažují variantu kontejnerové školky. „Jedná se o montované stavby, které jsou kompletně hotové za tři měsíce od chvíle jejich objednání,“ podotkl Chlouba. Kontejnerová školka by byla napojena na stávající sítě a v areálu školky by měla mít dvě oddělení a pojmout 48 dětí.
František Chlouba také připustil, že pokud se ukáže, že kontejnerová školka bude technicky schůdnější a výrazně lacinější, tak od původní nástavby, která by přišla na 11 milionů korun, zcela upustí. Zavrhnout také museli variantu dočasného řešení zřízení oddělení v prostorách školy. „Ukázalo se, že v prostorách školy nejsou vhodné kapacitní podmínky a přestavba ve škole by se nám finančně nevyplatila,“ dodal Chlouba.