Společná nominace Francie, Španělska, Německa, Maďarska, Finska a České republiky byla 6. listopadu doporučena k zapsání na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Vlastní schválení je teď v rukou mezinárodního výboru, který zasedne 6. prosince v africké Botswaně.

Přenos schvalovacího jednání přímo z Botswany bude možné sledovat on-line nebo v Muzeu skla a bižuterie (MSB) v Jablonci nad Nisou. „Zveme ve středu 6. prosince širokou sklářskou komunitu, aby se s námi podělila o chvíle napětí,“ řekla ředitelka MSB Milada Valečková. Muzeum shromažďovalo potřebné doklady pro nominaci za Českou republiku.

Česko a dalších pět zemí usiluje o zápis ruční výroby skla na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Iniciátorem zápisu byla Francie.Na seznam UNESCO už se Česku podařilo v roce 2020 zapsat tradiční výrobu vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí firmy Rautis v Poniklé na Semilsku. Teď by mohl být záběr podstatně širší. Doslova celá výroba skla. Česko je z pohledu sklářské výroby specifické, protože jen v tuzemsku se ještě drží výroba od počátku po koncového spotřebitele.

Mohlo by vás zajímat: V dílně na Železnobrodsku opravují vitrážová okna pro Křivoklát

Zdroj: Sedlák Jan