Společná nominace Francie, Španělska, Německa, Maďarska, Finska a České republiky byla 6. listopadu doporučena k zapsání na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Vlastní schválení je teď v rukou mezinárodního výboru, který zasedne 6. prosince v africké Botswaně.

Přenos schvalovacího jednání přímo z Botswany bude možné sledovat on-line nebo v Muzeu skla a bižuterie (MSB) v Jablonci nad Nisou. „Zveme ve středu 6. prosince širokou sklářskou komunitu, aby se s námi podělila o chvíle napětí,“ řekla ředitelka MSB Milada Valečková. Muzeum shromažďovalo potřebné doklady pro nominaci za Českou republiku. 

Podle zveřejněného programu je projednání nominace Ruční výroby skla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zařazeno do odpoledního bloku, který je plánován od 13.30 do 16.30 našeho času.

Česko a dalších pět zemí usiluje o zápis ruční výroby skla na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Iniciátorem zápisu byla Francie.Na seznam UNESCO už se Česku podařilo v roce 2020 zapsat tradiční výrobu vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí firmy Rautis v Poniklé na Semilsku. Teď by mohl být záběr podstatně širší. Doslova celá výroba skla. Česko je z pohledu sklářské výroby specifické, protože jen v tuzemsku se ještě drží výroba od počátku po koncového spotřebitele.

Mohlo by vás zajímat: V dílně na Železnobrodsku opravují vitrážová okna pro Křivoklát

Zdroj: Sedlák Jan