„Všichni chápeme, že transformace České pošty nějakým procesem nutně projít musí, neboť zvyky klientů se v posledních letech značně změnily, jako zástupci územních samosprávných celků se však musíme ohradit proti způsobu, jakým je tento transformační proces prováděn,“ píše ve svém dopise ministru vnitra jablonecký primátor Miloš Vele a dodává, že orgány statutárního města nebyly do procesu žádným způsobem zahrnuté a informace byly nepřesné.
„Prakticky jsme byli postavení před finální rozhodnutí. V potaz nebyl vzat ani názor představitelů obcí ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou, jejichž obyvatelé služeb rušených poboček využívají,“ dodává Miloš Vele.
Přitom právě názor samosprávných celků mohl být důležitý nejen z hlediska vnímání potřebnosti výkonu poštovních služeb v jednotlivých lokalitách, ale případně i kvůli přenosu některých služeb na obce. „Zrušení poboček České pošty může vytvořit tlak na využívání služeb úřadů územní samosprávy například v případě agend Czech POINT. Naopak právě obecní orgány by v některých případech při koordinaci transformace mohly zajistit část poštovních služeb v partnerském režimu,“ zmínil možné řešení jablonecký primátor s tím, že absolutní absence komunikace ze strany České pošty vstřícné řešení znemožnila, a navíc vedla i k jisté deziluzi představitelů obcí.
„Navíc sociální sítě přináší neověřené zprávy, že některým starostům obcí se prostřednictvím intervence na ministerstvu podařilo zrušení pošty odvrátit, což bohužel nepřispívá k pocitu, že se celý proces řeší objektivně a ve spolupráci s územními samosprávami. Proto vyjadřuji nesouhlas a žádám o dohled nad procesem transformace poštovních služeb,“ uzavřel svůj dopis ministru vnitra primátor Jablonce Miloš Vele.