Jejich obavy však městský úřad vyvrací. „Dům v Růžové ulici je zařazen v kategorii E, což znamená, že i nadále zůstane v majetku města,“ řekla vedoucí majetkoprávního oddělení jabloneckého Městského úřadu Libuše Pavízová.
Město přes léto vložilo peníze do nové fasády, opravy střechy a zateplení v horní části budovy, dále se město chystá rekonstruovat i místní byt, který již tři měsíce zeje prázdnotou. „Na základě požadavků soukromého majitele vedlejšího domu město provedlo rekonstrukci, aby městský byt neohrožoval sousední dům,“ sdělila vedoucí obsluhy bytů Šárka Fukalová.

Byt je stále prázdný

Obava od místních lidí vzešla také na základě toho, že jeden z bytů je již přes dva měsíce prázdný. „Po vystěhování předešlého nájemce, který do svého bytu také značnou část peněz investoval, tu nikdo nebydlí,“ uvedl jeden z nájemníků Jiří Čihák s tím, že mu přijde nepochopitelné to, že mladí lidé čekají na byty a město jeden z nich zadržuje. Podle Jiřího Čiháka je byt nyní obyvatelný. Jeho tvrzení však vyvracejí městští úřadní společně s realitní kanceláří, která byt spravuje.
„V bytě musí projít rekonstrukcí plynové vedení a koupelna,“ vysvětlila Šárka Fukalová s tím, že pokud byt přebírá další nájemník, musí projít revizní kontrolou. Podle realitní kanceláře, která byt spravuje, je oprava nutná.

Rozhodnou o další rekonstrukci

Po kontrole bytu, kterou městský úřad provede za čtrnáct dní, rozhodnou, jak velkého zvelebení je zapotřebí. Teprve až po úpravách je možné, aby město byt pronajímalo. S pracemi však mohou začít až příští rok.
Jiří Čihák, který v domě v Růžové ulici bydlí přes dvacet let, provedl opravy na domě za sto tisíc korun, protože město nebylo ochotno do domu investovat. „Přes mé požadavky a vypracované projekty mi město neproplatilo ani použitý materiál,“ dodal Čihák. Teprve až na požadavky majitele sousedního domu město v létě zahájilo zmiňované opravy. Fasáda byla v katastrofálním stavu. Cihly ohrožovaly střechu sousedního domu.
Rekonstrukce fasády, střechy a zateplení v horním patře trvaly městu přibližně půl roku, rozpadající se přední část domu však město nechalo ležet ladem.