To vše by se mělo letos změnit. Město Rychnov získalo stavební povolení a do konce roku vyroste u vlakového nádraží moderní terminál. Na špatnou silnici a otočku autobusu u nádraží lidé nadávají téměř šest let. „A stejnou dobu to řešíme, nyní budeme žádat o dotace na stavbu terminálu a vybereme zhotovitele stavby,“ řekl starosta Rychnova u Jablonce Tomáš Levinský.

Smyslem terminálu je dostat cestující bezpečně z vlakové dopravy na tu autobusovou. Přístup bude také bezbariérový. Větší bezpečnosti by měl přispět také přechod pro chodce a chodníky. „Nyní přechod prakticky končí uprostřed křižovatky, chybí také návaznost chodníků. Například ulice Občasná nedisponuje žádnými, to se musí změnit,“ upřesnil starosta.

Jeho slova potvrzují i místní obyvatelé. „Je zde velice špatná dopravní i bezpečnostní situace. Nádražní ulice potřebuje už opravdu opravit a autobusům chybí odstaviště,“ řekl místní obyvatel Karel Čermák.

Vedle vlakového nádraží, které prošlo rekonstrukcí v roce 2006, kromě opravy silnice přibude zastávka autobusu, moderní informační tabule, na které cestující najdou veškeré informace o příjezdu a odjezdu vlaků a autobusů, dokonce i těch příměstských. Dále město zafinancuje veřejné osvětlení, chodníky, zřídí další kamerový bod a udělá parkové úpravy.

„Místo chceme zkrášlit, aby cestující se mohl pokochat zelení při čekání na další spoj,“ míní starosta. Celý projekt vyjde zhruba na osm a půl milionu korun. Městu Rychnov pomůže s financováním dotace a na rekonstrukci ulice Nádražní se bude podílet Liberecký kraj. Když to půjde dobře, se stavbou by se mohlo začít na začátku června tohoto roku a na jeho konci bude hotovo.

Důležitý dopravní uzel v Rychnově bude navíc jeden z prvních terminálů na Jablonecku a Liberecku v rámci Integrovaného operačního programu. Nový dopravní terminál vybudovali už v minulosti také v Železném Brodě.

„Výstavba přišla město téměř na 50 milionů korun, 85 procent nákladů ale Brod získal z Regionálního operačního programu Severovýchod,“ řekl starosta Železného Brodu František Lufinka. Moderním dopravním uzlem se mohou pochlubit také u vlakového nádraží v Turnově na Semilsku, jeho výstavba stála 50 milionů. Terminál vznikl i vedle železniční stanice v Tanvaldu.