V některých částech interiérů hraje prim dřevo. S obložením se setká návštěvník centra hned u vchodu, přesněji řečeno v podatelně úřadu, která se nachází hned vedle hlavního vchodu. „Název Tilia znamená lípa, proto jsme chtěli, aby na původní název odkazoval alespoň nějaký využitý materiál. Když jsme museli kvůli kůrovcové kalamitě kácet v městských lesích, těžili jsme i pro sebe a nechali nařezat lišty. Takže tady máme náš modřín, zpracovaný na rychnovské pile,“ vysvětlil starosta.

Návštěvníkům se interiéry centra líbily. „Je fajn, že vše bude pod jednou střechou. Cestou od lékaře si vyberu léky, vyřídím úřady a ještě si vypůjčím knihu,“ pousmála se jedna z návštěvnic.

Budova začne fungovat postupně. Po kolaudaci, která připadla na 12. prosince, se sem nejprve přesunou strážníci místní městské policie, následovat bude zubařka, která má už částečně zařízenou ordinaci. „O zimních prázdninách se sem nastěhuje pediatr. My jako úřad se chceme přestěhovat do konce ledna. Čekáme na vybavení interiérů,“ přiblížil starosta.

Karel Kolář z Bělé u Turnova se už 22 let věnuje prodeji vánočních stromků.
Karla Koláře z Turnova pohltilo kouzlo Vánoc. Prodeji stromků se věnuje 22 let

Největším oříškem bude zjevně stěhování městské knihovny. „Musíme také vychytat počasí, aby nesněžilo, nepršelo. Knihovna se tak do nových prostor přesune zřejmě až na jaře,“ poznamenal Levinský. Knihovna získá v nové budově velkorysý prostor v podkroví. Návštěvníci tady najdou místa jak na odpočinek, tak koutek pro děti i koutek studijní.

„Počítáme s tím, že při stěhování nějakým způsobem využijeme sil našich čtenářů,“ doplnila vedoucí knihovny Štěpánka Veberová.

Stavba stála více než 100 milionů korun proto, že se musely skladové prostory přestavět na veřejný prostor. Po celé budově přibyly například desítky sociálních zařízení. „Určitou zajímavostí je, že na splachování toalet bude budova využívat dešťovou vodu,“ popsal starosta.

Z vernisáže výstavy figurálního sochaře Sebastiana Wojnara (na snímcích s knírkem a bradkou) v Galerii Art Mozaika Praha. Hosty byli mimo jiné herec Miroslav Donutil nebo ilustrátor Štěpán Mareš.
Sochař ze Semil udělal herce Donutila z bronzu a vylepšoval České chaty snů

Přední strana objektu dostala stejný ráz, jaký měla v době svého vzniku. Do budovy povedou dva vchody. Hlavní bude sloužit pro celou budovu, vedlejší přednostně pro zdravotní středisko, aby do dalších prostor nemuseli vcházet pacienti například s respiračními chorobami. Tomu jsou uzpůsobena i parkoviště. Jedno před hlavním vchodem, druhé u vchodu k lékařům.

Vše vybourat a stavět znova

Od roku 2015 napumpovalo město Rychnov do objektu někdejší společnosti Tilia 122 milionů korun. Tehdy nejprve objekt od firmy vykoupila za více než 8 milionů korun. Průzkum a předprojektová příprava vyšly na dalších více než 7 milionů korun. Samotná stavba pak stála skoro 107 milionů korun. Kolem 82 milionů kryje město ze svého a z výhodných úvěrů, 39 milionů přišlo od Státního fondu podpory investic.

Původní budovu městského úřadu už město nabízí k pronájmům. „Už nyní máme objekt z poloviny obsazený. Nájemné nám pomůže i se splátkami úvěru na přestavbu Tilie,“ doplnil starosta.

Finále Světového poháru v parašutismu v Dubaji – zlato vezou české reprezentantky a stříbro muži.
Kadeřnice ze Semil skákala s padákem v Dubaji. Ramenem málem lízla mrakodrap

Objekt dnešního městského integrovaného centra byl stavěn v centru města v letech 1988 až 1989 jako multifunkční dům. Původní plány hovořily o tom, že v přízemí najdou své místo obchody, v patře pak kanceláře. Po sametové revoluci ale nebyl dostavěn.

Po dohodě se společností Tilia, kdy se město stalo i akcionářem společnosti, byl objekt dostavěn a vzniklo zde sídlo firmy.

Bude i umělá inteligence

Rekonstrukce se neobešla bez potíží. „Když se sundavala střecha z přístavku, začaly se otevírat zdi. Průzkumem jsme zjistili, že stavba byla špatně založená, muselo se vše vybourat a vystavět znovu,“ doplnil Levinský.

I když se budova bude už pomalu zalidňovat, ne vše je ještě hotové. V plánu je ještě fotovoltaická elektrárna, na kterou chce město získat více než čtyřmilionovou dotaci. Do podatelny navíc přibyde umělá inteligence v podobě E-úředníka České spořitelny. „Jde o pilotní projekt, uvidíme, jak se osvědčí,“ sdělil starosta.

Opuštěné hroby na hlavním jabloneckém hřbitově.
Unikát: Jablonec převezme do své správy 800 hrobek po odsunutých Němcích

E-úředník je multifunkční zařízení připomínající bankomat s kopírkou a tiskárnou, s lidmi bude jednat výhradně přes displej. Dokáže na počkání vyřídit široké spektrum požadavků ze strany občanů, ať již se jedná o online podání žádostí, poradenství, tisk, scanování dokumentů, realizaci plateb, ale také i vydání průkazek do městské dopravy či věrnostních karet.

„Připravili jsme několik úrovní ovládání. První věcí, která lidem pomůže, je umělá inteligence. Umělá bytost na obrazovce bude s lidmi komunikovat v češtině. Kdyby toto nestačilo, může se vzdáleně připojit úředník a zjistit, jakou pomoc občan potřebuje, nebo přímo převzít ovládání,“ uvedl poradce pro veřejný sektor České spořitelny Petr Chlupáč.