Muž bez přístřeší si za svůj nelegální domov vybral objekt v Rychnově u Jablonce připravený k rekonstrukci. Vnitřní část se v noci z úterý na středu zřítila. Přivolaný statik vyslovil obavy, že pod sutinami mohl zůstat člověk.


„Někdo zřejmě nedopatřením podtrhl nosný trám s traverzou a dvě patra se zřítila dolů na plochu deset metrů čtverečních,“ uvedl starosta Rychnova František Chlouba.


Statik na místě prohlásil, že další destrukce obvodových zdí nehrozí. Podle sesuvu zdiva však vyslovil domněnku, že takovým způsobem by samo o sobě ke zřícení dojít nemohlo.


Bezdomovec sám událost na úřad nahlásil, ale podle starosty mohlo jít o další osobu, nenechavce, který se vypravil pro stavební materiál. Na místo vyjela policie, hasiči, zdravotníci a povolali i psovoda z Horské služby v Bedřichově.


„Podezření se nepotvrdilo. Benji to ověřil, ale nikoho nenašel,“ uvedl horský záchranář Pavel Hořejší. Pes ale lokalizoval místo, kde bezdomovec přespával. „Hasiči místo ještě vyklidili,“ dodal Hořejší.


Živí tvorové však v domě byli. „Mám tam andulky, chůvičky, čížka, čečetku a holuby,“ posteskl si Pavel Nosek, který dům nelegálně obýval. Hasiči mu je pochytali do menších klecí a vynesli ven z domu, kam se už nesmí vrátit.


Neobydlený objekt, který původně sloužil jako hotel a po druhé světové válce jej přestavěli na byty, chtějí rychnovští radní zrekonstruovat a částečně přistavět. Proto nájemníkům našli náhradní byty.


„Měl by vzniknout polyfunkční dům, ve kterém by byla nejen základní umělecké škola ale i knihovna,“ uvedl starosta Chlouba. Předpokládá, že sesuv vnitřní části jejich záměry nezkomplikuje.


Už mají hotový i projekt a stavba by měla stát v hrubém odhadu 30 milionů korun. „Chtěli bychom požádat o dotaci z Evropské unie,“ uzavřel Chlouba.