Početná romská rodina koupila v Železném Brodě polovinu dvojdomku. Sedm set tisíc korun jim půjčil Městský úřad v Rychnově. „Na začátku to nebylo tak hrozné. Teď ale v domku žije už asi osmnáct lidí. Starosta Rychnova se jich chtěl asi zbavit,“ řekl starosta Železného Brodu Václav Horáček.
S tím ale rozhodně nesouhlasí František Chlouba, starosta Rychnova. Romové bydleli v domě, který je majetkem města. To se rozhodlo dům rekonstruovat. „Bohužel, neměli jsme pro nájemníky náhradní bydlení,“ řekl starosta. Nakonec situaci vyřešili půjčkou. „Půjčili jsme rodině peníze s tím, že si domek vyberou, kde budou chtít. Není to nijak neobvyklý postup,“ dodal František Chlouba.
V Rychnově s nimi problém nikdy nebyl a město nemělo důvod se jich zbavovat. Chodili do práce a zatím půjčku bez problémů splácejí. Výběr domku byla jejich volba. V Rychnově nebyl v té době žádný vhodný objekt na prodej. „Starosta Rychnova se byl na domek v Brodě podívat. Já si počkám, až bude Rychnov prodávat panelák, a také můžeme stěhovat,“ hájí své přesvědčení o záměru Chlouby zbavit se rodiny Václav Horáček.