Čtvrtým měsícem vykonává svou službu jediný strážník Městské policie Rychnov. „Zastupitelé se shodli, že pro řešení drobnějších přestupků bude dobré založit městskou policii i u nás,“ vysvětlil František Chlouba, starosta Rychnova.

Jeden strážník samozřejmě nemůže pokrýt celé dny. „Pracuji v nepravidelném režimu, se starostou se vždycky opředběžně domluvíme na měsíc dopředu, v případě nutnosti ale směny měníme,“ popsal strážník Jan Hauer, který má za sebou zkušenosti v podobě jedenácti let v řadách Policie ČR a šesti let pod hlavičkou Městské policie Jablonec.

Nepravidelné směny jsou podle starosty i strážníka příjemné. „Nenechavci nevědí, kdy strážník slouží, takže úloha městské policie slouží tak, jak jsme si představovali, tedy hlavně preventivně,“ vysvětlil Chlouba.

Poklidnou službu v místě svého bydliště si chválí i samotný strážník. „Zatím jsem neřešil nic vážnějšího, spíš maličkosti. Tuhle přelézají děti na sousedovu zahradu, támhle soused sousedovi nevrací čtrnáct dní kolečko. Hlídám samozřejmě parkování,“ popsal službu Hauer.

Protože je místní, zná i zdejší známé firmy. „Vím, kde se popíjí a když se něco stane, nejdříve se zeptám právě místích drobných recidivistů, které znám osobně,“ doplnil strážník.

MP v Rychnově funguje na zkoušku, až čas a povolební zastupitelstvo, rozhodne, zda se Jan Hauer dočká parťáka.

Službu „kroutí“ rychnovský strážník na kole

V parných dnech objíždí Rychnov strážník Jan Hauer na kole. Je to prý pohodlnější, udělá něco pro své zdraví a nemusí pořád vysedat a nasedat do auta. Zatím ale jezdí na soukromém. „Koupíme mu nové, osvědčilo se to,“ doplnil František Chlouba, starosta Rychnova

Nápad s městskou policií na malém městě samozřejmě naráží i na odpůrce, jak tomu mimojiné nasvědčuje i diskuse na rychnovských webových stránkách.

Lidé byli například zvyklí zastavit před školkou v místech, kde je zákaz stání. Teď, když tam zavítá i strážník, jsou mnozí dotčeni, když dostanou pokutu. „Ale jinak jsou názory spíše mírně pozitivní,“ upozornil starosta.

Zkušenosti s chodem Městské policie nabíralo vedení města i strážník v Janově, kde má služebnu Obecní policie. Zde slouží dva strážníci, kteří mají na starosti i území Bedřichova, když provoz OP platí napůl obě obce.

„A jsme spokojeni nejen my jako obec, ale i místní obyvatelé,“ popsal Daniel David, starosta Janova.

MP Rychnov samozřejmě spolupracuje s Policií ČR, hlavně na vyžádání.