Konec roku a období vánočních svátku prožívají odsouzení ve výkonu trestu různě. Jedni by nejraději celé svátky prospali a nemuseli tak myslet na své blízké, po kterých se jim tolik stýská. Druzí si naopak chtějí přiblížit atmosféru Vánoc i v prostředí za mřížemi.


„Podílejí se na výrobě vánočních ozdob, zdobí ložnice a společné prostory, vyhledávají akce pořádané věznicí. A že jich není málo,“ uvedla mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová. Specialisté a vychovatelé jednotlivých oddílů organizují turnaje v šipkách, stolním tenise, v šachu i jízdě na rotopedu.


Na specializovaných odděleních dokonce muži pekli i vánoční cukroví a chystají tu společnou štědrovečerní večeři. „Nálada je sváteční, ovšem provázená zvláštní nostalgií,“ poznamenala Králová. Specialisté řeší více žádostí o pohovory a jsou připraveni na řešení krizových situací.


Už od poloviny prosince si mohou odsouzení po skupinách prohlédnou také výstavu výrobků z keramické dílny, malířského kroužku a modelářské dílny, nazvanou „Hezké věci v kriminále“. „Letos je pojata poněkud netradičně, ale setkala se s velkým ohlasem,“ řekla mluvčí věznice.


Zítra se ve Věznici Rýnovice koná i vánoční koncert hudební skupiny z řad odsouzených. Tradičně vyhodnotí nejlépe vyzdobený vánoční stromeček.


Na Štědrý den proběhne v kapli věznice Mše svatá pro věřící odsouzené. „Vánoce jsou nejen obdobím pohody a klidu, ale znamenají také vyšší nápor na práci dozorců,“ upozornila Králová. Zvyšuje se totiž počet přijímaných balíků, které je třeba zkontrolovat. Odsouzení mají zákonem zaručeno právo na příjem dvou balíků ročně.