Dosud není jisté, kde všude na území města budou moci lidé platit Libereckým rytířem. Možná si originální minci budou kupovat jen na památku.

Od pondělí je dukát k dostání v libereckém Městském informačním centru a na vánočních trzích na náměstí Dr. Edvarda Beneše, které právě v ten den začínají.

Lidé se po dukátu už předem ptají

„Ještě jsme mince nevyrazili, a už se lidé po nich v informačním centru ptali. Zájem je obrovský,” prozradila Naďa Burianová, vedoucí oddělení cestovního ruchu a propagace magistrátu.

Jak upozornil náměstek primátorky pro územní plánování Jiří Rutkovský (USZ), dukát má sloužit hlavně k propagaci Liberce. Městskou pokladnu přitom nestál projekt ani korunu.

Za rytíře, kterého vyrazila Česká mincovna v Jablonci, lidé dají 40 korun. Právě v Jablonci loni odstartovali původně polský projekt na území České republiky. Na rok tu bylo v oběhu 40 Jabloneckých grešlí. Pak přibyla i další města, například i Plzeň se svým andělem.

„Liberec je pátým městem v republice, které bude mít vlastní lokální dukát. Dohromady jsme jich nechali vyrazit dvacet tisíc kusů. Doražbu neděláme v žádném městě, pak by totiž mince nebyla tak unikátní,” poznamenala za autory projektu Katarzyna Wawrzynska.

Dukát váží 13 gramů a v průměru měří 3 centimetry. Jedna strana zobrazuje symbol Liberce - rytíře, druhá potom městský znak.

„Už jsme dohodnutí s několika podnikateli, že budou Libereckého rytíře prodávat a že lidé budou moci u nich dukátem také platit. Čekáme, že se kaváren, obchodů a restaurací přidá víc,” řekla Katarzyna Wawrzynska. „V Plzni jsme měli všechny dukáty, také dvacet tisíc kusů, prodané během čtrnácti dní. V Liberci čekáme stejný zájem,” doplnila.

Libereckého rytíře dostanou zájemci také v reprezentativním balení - pro sběratele nebo jako vhodný vánoční dárek. Platnost dukátu jako platidla skončí 31. prosince příštího roku.