VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S alkoholem v ulicích bojují v Tanvaldu i Brodě

Jablonecko - Krátce poté, co v Tanvaldu vstoupí v platnost obecně závazná vyhláška zakazující pití alkoholu v ulicích, začnou s opilci stejným způsobem bojovat také v Železném Brodě.

25.10.2009
SDÍLEJ:

Pití alkoholu na veřejném prostranství. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Skupinky lidí potulující se po ulici nebo postávající na náměstí či na autobusové zastávce s lahvemi alkoholu. Takový obrázek znají snad ve všech městech.

Jak jsme již nedávno informovali, v Tanvaldu se rozhodli proti tomu bojovat vyhláškou, která pod hrozbou sankcí zakáže konzumaci alkoholu na některých veřejných místech.

Znění vyhlášky pověsili na web

K tomu samému se odhodlali i v Železném Brodě, kde vejde takzvaná protialkoholní vyhláška v platnost jen o měsíc později.

V Tanvaldu budou mít bezdomovci, opilci či problémová mládež utrum s popíjením alkoholu v ulicích už od 30. října.

„Vyhláška už byla schválená zastupiteli. Až bude účinná, bude platit zákaz popíjení alkoholu na autobusovém nádraží, v částech Krkonošské ulice a v Poštovní ulici, v parku a na hřišti u kostela sv. Františka z Assisi, v úsecích Sportovní ulice, v ulici U Stadionu, na volně přístupném sportovišti u Masarykovy základní školy, na všech volně přístupných dětských hřištích a na autobusových zastávkách,“ uvedl tanvaldský starosta Petr Polák.

Přesné znění vyhlášky si mohou zájemci prohlédnout například na webových stránkách města.

K jednání dovedla tanvaldskou radnici neutěšená situace v ulicích, na kterou si stěžovali sami obyvatelé.

„Dosud nebylo možné za konzumaci alkoholických nápojů na veřejnosti nikoho postihnout, takže nebyla šance, že by se situace začala lepšit. Hned, jakmile vejde vyhláška v platnost, se na lidi popíjející v ulicích zaměří městská policie, která bude mít pravomoci uložit provinilci pokutu až do výše jednoho tisíce korun,“ konstatoval starosta Tanvaldu Petr Polák.

V Brodě chtějí zapůsobit hlavně preventivně

V Železném Brodě, kde by měla stejná obecně závazná vyhláška vejít v platnost na přelomu listopadu a prosince, nemají s alkoholem v ulicích velké problémy, zato jim chtějí předejít.

„V současné době leží vyhláška na krajském úřadě a ještě tento týden by měla projít zastupitelstvem. U nás sice výrazné problémy tohoto rázu nemáme, ale osobně si myslím, že je lepší popíjení alkoholu v ulicích předejít, než to řešit, až problém nastane,“ vysvětlil starosta Železného Brodu Václav Horáček, proč chtějí vyhlášku i Železnobrodští.

Přesný výčet lokalit, kde bude v Železném Brodě zakázané popíjet veřejně alkohol, bude známý až po schválení vyhlášky zastupitelstvem.

Podle Václava Horáčka to ale budou určitě obě náměstí, obě nádraží, městská památková zóna, travnaté plochy, prostranství školských zařízení a další plochy.

„Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli připravit protialkoholní vyhlášku, je i to, že lidé, popíjející alkohol na ulicích, nejsou pro město dobrou vizitkou před turisty,“ konstatoval železnobrodský starosta.

Obecně závazné vyhlášky omezující konzumaci alkoholu v ulicích samozřejmě počítají s výjimkami, které jsou v nich jasně stanovené. Zákaz konzumace alkoholu se nevztahuje například na zahrádky a předzahrádky u restaurací a kaváren, na různé společenské, sportovní či kulturní akce pořádané nebo spolupořádané městem a na oslavy konce roku.

Ne všude by problém s opilci řešili vyhláškou

Obecně závazná vyhláška není řešením problému popíjení na ulicích například podle starosty Desné Marka Pietera.

„U nás už tyto problémy prakticky nemáme, jen občas se objeví hloučky lidí postávajících a popíjejících u večerek. Tyto problémy se eliminovaly díky strážníkům městské policie, a tak by to mělo fungovat. Podle mého, vyhláška nic nevyřeší, v tomto ohledu je nutná aktivita města a městské policie,“ míní Marek Pieter.

V Jablonci n. N. z vyhlášky proti alkoholu sešlo

Takzvanou protialkoholní vyhlášku chtěli i v Jablonci. Na stole byla už před rokem, nakonec z ní ale sešlo a zřejmě tomu tak zůstane.

„Vyhlášku jsme měli připravenou, ale stáhla se kvůli některým nejasným právním výkladům“ vyjádřil se pro Deník starosta Jablonce nad Nisou Petr Tulpa.

Narazili totiž na komplikace typu, že městská policie některé pravomoci má a jiné nemá a na základě toho byl problém už jen to, jak vlastně dotyčné lidi kontrolovat.

„Zatím protialkoholní vyhlášku určitě neplánujeme znovu projednávat. Víc nás trápí gamblerství, na které vyhlášku máme, stejně jako na noční klid. Kuřáky pak řeší přímo zákon,“ dodal starosta Tulpa.

Mezi města, kde už obecně závazná vyhláška omezující konzumaci alkoholu delší dobu platí, patří například Chrastava na Liberecku.

Podle jejího starosty se městu vyplatila. „Rok poté, co vyhláška vešla v platnost, už u nás hloučky lidí, popíjející alkohol na ulicích, prakticky nejsou vidět,“ říká starosta Chrastavy Michael Canov.

Autor: Jan Vrabec

25.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sčítání hlasů. Ilustrační foto.
116

ON-LINE: ANO suverénně zvítězilo v Libereckém kraji. Následuje ho STAN

Klub Na Rampě.

Na Rampě zazní jazz, rock i soul

Občané v Jilemnici řekli projektu koupaliště jednoznačně NE

Jilemnice - Nové koupaliště v Jilemnici za 76 milionů korun včetně DPH s nerezovou vanou nebude. Výsledky místního referenda, které se konaly v době sněmovních voleb, byly jednoznačné.

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na celý týden

Jablonecko a Semilsko - Jaký bude následující týden a další víkend? Tady je naše tradiční nabídka akcí na několik dní dopředu. Pořádáte sportovní, kulturní, společenskou akci? Napište nám text na email jablonecky@denik.cz, do přehledu zařadíme (plakáty neposílejte).

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřou dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech budou moci plnoletí občané ČR opět volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Na Proseči se hraje o 15 000 dolarů, jablonecké čeká postup do extraligy

Jablonec n. N. – V pondělí 23. října startuje na prosečských tenisových kurtech první halový turnaj zimního seriálu Českého tenisového svazu, Czech Indoor Futures.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení