Vzhledem k obrovskému zájmu veřejnosti tradičních slavností Járy Cimrmana se organizátoři dohodli na jejich rozdělení do dvou dní. Odpadne tak přesun z Tanvaldu na Příchovice.

„Letošní oslavy jsou výjimečné hned z několika důvodu. Jednak Zdeněk Svěrák slaví osmdesát let a zároveň Divadlo Járy Cimrmana oslavuje půlstoletí fungování," připomněl starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek.

NÁVŠTĚVNÍKŮM Z PROGRAMU NIC NEUNIKNE

Aby se program netříštil a příchozí nemuseli během oslav putovat a naplno si užili celý program, rozhodli se pořadatelé pro rozdělení akce na celý víkend.

„V sobotu proběhne v Příchovicích Slavnost pod Majákem Járy Cimrmana ke 3. výročí otevření rozhledny a muzea. Celodenní program proběhne v Areálu U Čápa s duchem našeho velikána v muzeu, na majáku i v lesoparku," informovala Kateřina Preusslerová, manažerka Svazku obcí Mikroregionu Tanvaldsko. A dívat se bude rozhodně na co.

Program totiž zůstává věrný tradici. Na letní scéně je možné zažít živé obrazy na počest Cyklostezky Járy Cimrmana, zazpívat si společně se Zdeňkem Svěrákem a dalšími členy Divadla Járy Cimrmana, pokřtít pivo „Vídeňák" a shlédnout tradiční tanec Česká beseda. Po setmění se účastníci dočkají promítání pásma filmů Divadla Járy Cimrmana.

V sobotu večer se herci přesunou z Příchovic do Tanvaldu, kde jejich žižkovské divadlo zahraje od 19 hodin v kině JAS Járy Cimrmana hru s názvem Posel z Liptákova.

Hlavní část nedělního programu bude probíhat především u kostela sv. Františka z Assisi na Šumburku a v sousedním parku, který přednedávnem prošel úpravou. I díky nim se program mohl rozšířit a je koncipován jako celodenní.

Dopoledne bude patřit především dětem. „Program začne v parku v 9.30 hodin. Připraveno bude několik stanovišť, kde budou děti plnit úkoly v Cimrmanovském duchu," prozradil starosta Vladimír Vyhnálek. O hodinu později potom budou moci nejmenší shlédnout pohádku O třech kůzlátkách v podání Divadla Na kolečku se samostojnými marionetami v hlavní roli.

LETOS SE DVĚMA STARTY SPANILÉ JÍZDY

Tradiční Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana na velocipedech všeho druhu přijede ke kostelu kolem poledne. Odstartuje však už pět minut před devátou u navarovského mostu. „Zde proběhne před slavnostním startem i křest mostové vyhlídky a odhalení pamětní desky," připomněl tanvaldský starosta.

Do Návarova se účastníci dostanou kromě jízdy na svých bicyklech i vlakem v 8.27 hodin z Tanvaldu. Kvůli této události dráhy přidají navíc k běžné soupravě i jeden další vagón.

Chybět na startu nebude ani někdo ze členů divadla Járy Cimrmana, který pomůže s odhalením plastiky ve tvaru otisku chodidla vynálezce a dobrodruha. „Po slavnostním úvodním startu bude cyklistům nabídnuta možnost vyvezení jejich drahých a milých, ale leckdy těžkých historických strojů až do místa mezistartu Na Vrších do Zlaté Olešnice," přidala další detail Kateřina Preusslerová.

KVŮLI CIMRMANOVI ZASTAVÍ PRAŽSKÝ RYCHLÍK

Starosti s přepravou si z Navarova do Tanvaldu nemusejí dělat pěší. Kvůli nim totiž v Navarově zastaví přesně v 9.47 hodin rychlík z Prahy.

Zhruba v půl jedenácté je naplánován druhý slavnostní start ve zmiňované Zlaté Olešnici, v místě druhého zastavení Cyklostezky Járy Cimrmana pojmenovaném Místo vize. „Stanoviště tohoto mezistartu bude vyznačeno už od hlavní silnice," dodal Preusslerová.

Kolem poledne bude zahájena odpolední část programu přivítáním spanilých jezdců, zdravicí vážených hostů, malým seminářem Divadla Járy Cimrmana a vystoupením pěveckého sboru Gymnázia Tanvald.

NOVINKOU JE PRŮVOD OBCÍ TANVALDSKA

Ve 12.45 hodin potom můžete očekávat alegorický průvod spolků a nadšenců z obcí Tanvaldska, nesoucí podtitul „Z Liptákova do Liptákova".

Návštěvníci se mohou těšit i na vystoupení Divadelního souboru Krakonoš z Vysokého nad Jizerou a na tanec Česká beseda v podání vlastenců z Českého Šumburku. Ve 14.30 hodin bude následně sehrán improvizovaný divadelní kus „Koníci" v podání Divadla Na kolečku. Následovat bude zábava až do pozdějších hodin.

„Tato akce má zcela určitě nadregionální význam, protože Jára Cimrman je celorepublikovým fenoménem a jsme rádi, že ji můžeme v Tanvaldě pravidelně přivítat," řekl starosta Vyhnálek, který ocenil i význam nedávno skončeného Tanvaldského hudebního jara, patřícího mezi další stěžejní akce města.

S Cimrmanem se ovšem v Tanvaldě neloučí na dlouho. Vrcholem letošních jubileí by totiž mělo být představení Cimrman v říši hudby, které se ve zdejším kině uskuteční 1. října. To bude pomocí rozhlasu přenášeno do celé republiky.