Jablonecký škrpál cyklus 12 výletů po krásách celého Libereckého kraje trval od května do září letošního roku a celkem se ho zúčastnilo na 90 lidí ve věku od 65 do 92 let. Opět byla mezi turisty převaha žen, na výlety si vyšláplo pouze šest mužů. „Můj muž říká, že se dost nachodil na vojně," nabídla se smíchem jedna z účastnic důvod nízké účasti ze strany silnějšího pohlaví.

Výlety Centru sociálních služeb pomáhali organizovat dobrovolníci z Klubu jabloneckých seniorů a Dia-klubu senior. Nechyběli na nich ani zdravotníci jabloneckého Českého červeného kříže.

„Naší snahou bylo motivovat seniory k pravidelnému pohybu. Připravili jsme dvanáct tras po deseti kilometrech a doufali jsme, že se seniorům podaří nasbírat 100 km. Zájem byl velký, často nás chodilo i více než čtyřicet," popisuje Naďa Jozífková, ředitelka Centra sociálních služeb (CSS), pod jehož hlavičkou se celá akce koná.

Sto kilometrů se škrpálem našlapalo 14 turistek, které v rámci slavnostního odpoledne ocenili. Odnesly si malou pozornost od primátora Petra Beitla, který se s výletníky na jejich pochůzkách dvakrát setkal, i od Soni Paukrtové a ředitelky CSS.

Edeltratut Havlová byla oceněna nejen za absolvování 100 škrpálnických kilometrů (na snímku Markéty Hozové uprostřed), ale vzhledem ke svému věku také za vytrvalost, moudrost a životní optimismus a zvláštní ocenění si odnesla i Natálka Sazimová, která se výletů účastnila, ačkoli její věk už začíná devítkou.