„Řekli, že to taky nemůžu, musí to být do 19,9 %," ukazoval obchodník na číslo. A jestli mu zákaz prodeje ovlivní tržbu? „Ani moc ne, lidi ho moc nekupujou," povídal Asiat.

Zato na Novoveské pouti, která se v tu dobu konala nedaleko krámku na návrší zvaném Teprberk, zákaz prodeje kořalky tržbu ovlivnil znatelně. „Příjmy by byly stoprocentně vyšší, na té kořalce se vydělává dost. Ale my to děláme pro lidi, ne pro zisk…," uvedl Jiří Horna, člen Novoveského okrašlovacího spolku (NOS). Spolek pouť spolupořádá a stará se o občerstvení.

O co návštěvníci letos tedy na pouti přišli? „Byla by tu slivovice, hruškovice, malinovice, griotka, a to jak studená, tak teplá," vyjmenovával Jiří Horna. „Máme svého dodavatele ze Zásady, ten to má tak kvalitní, a my nemůžem," dodal spolkař.

A co lidé, vadí jim zákaz? „Vodku," poroučel u stánku Petr Černý. „Ne, já ji nepiju, to jsem si dělal legraci. Jsem pivař. Mně je to jedno, že se nemůže prodávat." „Ten zákaz je  v pořádku, jde o lidské životy," doplnila Petra Černého jeho manželka. Na pouť do Nové Vsi zavítal i gynekolog, primář z jablonecké nemocnice Bohumil Svoboda. „Co se týče mě, mohl by být alkohol zakázaný úplně. Já můžu žít i bez něj," vyjádřil se lékař.

A tak se návštěvníci letošního druhého ročníku obnovené pouti, která se v obci konávala za první republiky, mohli z alkoholických nápojů občerstvit pouze pivem či vínem. Kořalka byla tentokrát k mání snad jen ve stopovém množství v nějaké z tak zvaných novoveských buchtiček, které upekly tamní hospodyňky a lidé je mohli ochutnat u stánku Novovesanu, dalšího novoveského spolku, jenž se na pořádání poutě s NOSem podílí.

V souvislosti s množícími se případy smrtelných otrav metylalkoholem v zemi, zakázalo Ministerstvo zdravotnictví ČR prodej lihovin. Ve středu 12. září u stánků, od pátku 14. září 19 hodin nemohli nabízet tvrdý alkohol (o obsahu ethanolu od 20 objemových procent) už nikde. Ani v restauracích, ani v obchodech.

Irena Pacovská, mzdová účetní.Má vyhlášená prohibice smysl a vyřeší těžkou situaci v ČR? Přišla brzo nebo pozdě? 
Jak se vás dotkla? - odpovídá mzdová účetní Irena Pacovská

Připadá mi podivné vyhlásit ji až v den, kdy do republiky dovezou lék. Podle mne měla být zákaz prodeje alkoholu vyhlášen v momentě, kdy se objevila první závadná láhev v kamenném obchodě. Vláda reagovala s velkým zpožděním.

Myslím si, že by bylo možné vyjmout některý dovozový alkohol z tohoto zákazu. Tedy ten, kde by měla být jistota jeho nezávadnosti, což je na kontrolních orgánech, které zřejmě selhaly.

Mě se osobně prohibice nedotkla. Neholduji příliš alkoholu. Láhev u nás vydrží několik měsíců ne-li rok. Raději si koupíme kvalitní víno. Vedle moravského máme rádi australské ale i chilské.

Zeptali jsme se vás: Vadí vám zákaz prodeje tvrdého alkoholu?

Vadí vám zákaz prodeje tvrdého alkoholu?