Jablonecká novinářka Lenka Střihavková/Klimentová skončila druhá v soutěži Žena regionu 2011. Zaujala projektem, který láká nováčky k dobrovolnému dárcovství krve. Ve finálovém hlasování o přízeň čtenářů bojovalo čtyřicet žen.

Náhodné setkání v čekárně transfuzní stanice proměnilo jablonecké novinářce Lence Střihavkové/Klimentové život. Nejen jí, ale i desítkám dalších lidí. A nakonec ji vyneslo až na stříbrnou pozici v soutěži Žena regionu 2011, kam ji nominovali přátelé za její neobvyklý počin v oblasti bezpříspěvkového dárcovství krve.

Krvavé letadlo aneb ulov si svého prvodárce. To je název projektu, který vám vynesl nominaci do soutěže. O co jde?

O problematiku dobrovolného dárcovství krve se zajímám jako novinářka, dlouho spolupracuji s Českým červeným křížem a Transfuzní stanicí v Liberci. Navíc sama už přes rok patřím mezi dobrovolné dárce.

Jednou, když jsme přišla k pravidelnému odběru, se mi přihodila zvláštní věc. Seděla jsem v čekárně s asi třicetiletým klukem, který přišel darovat krev poprvé. Byl z neznámého prostředí trochu nervózní. Poznala jsem to, když si šel dát už druhou kávu, což není před odběrem ideální. Tak jsem vzala dva čaje a šla si s ním povídat.

Vysvětlila jsem mu, jak to na transfuzní stanici funguje, co ho čeká. Řekl mi: „Vy byste tady měla průvodce. “ A to mi vnuklo myšlenku na projekt, který by přitáhl lidi k dárcovství krve a zároveň jim nabídl jakýsi informační servis, když přijdou poprvé.

A proč zrovna název Krvavé letadlo?

Využíváme systém nechvalně známé hry letadlo. Jde o to, že každý kdo přijde darovat krev, přivede sebou nějakého dalšího dárce – nováčka. Já si to například poprvé natrénovala na kolegovi, vzala ho k odběrům sebou, všechno mu ukázala a vysvětlila. On mi pak později s nadšením přišel ukázat průkazku dobrovolného dárce a dnes už i on sám přivedl k dárcovství další zájemce ze svého okolí. A pak ten každý další přivede k dobrovolnému dárcovství další lidi a tak to pokračuje.

Kdo vás do soutěže Žena regionu nominoval, co tomu říkáte?

Nominovala mě jedna z přítelkyň, která je jednou z mých ulovených nových dobrovolných dárkyň. Dagmar Kubištová z lučanského útulku Dášenka. Jsem jí moc vděčná a radost mám i z úspěchu v soutěži. Tedy druhého místa v celostátním kole a vítězství v Libereckém kraji.

Projekt se díky soutěži víc dostane do většího povědomí veřejnosti. Už teď mám třeba ohlas z Ostravy. Psal mi jeden z dárců, že sám zná transfuzní stanici jako své boty a i když teď darovat nemůže kvůli hloupému klíštěti, je Krvavé letadlo skvělý nápad, a bude v něm pokračovat.

Budete držitelkou bronzové plakety Dr. Janského a Český červený kříž vám u příležitosti výročí 50 let bezpříspěvkového dárcovství krve předal jednu z pěti medailí udělovaných v Libereckém kraji za přínos. Určitě povedete projekt dál.

Jistě. Navíc mám možnost díky své práci projekt i medializovat a představovat lidi, kteří dobrovolně krev nebo plazmu darují, veřejně jim za to poděkovat. I kdyby jeden člověk dal svou krev třeba čtyřikrát za rok, má to smysl.

A navíc je to stejné jako s reklamou. Lidé dají hodně na to, co slyší od svých známých nebo přátel. Ústně sdělená reklama působí na ostatní mnohem lépe, a to právě Krvavé letadlo dokáže.

O soutěži Žena regionu

Soutěž Žena regionu je vyhlašována od roku 2009 a je určena pro všechny ženy, se kterými se denně potkáváme a které mnohdy dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, které obohacují náš život a nezřídka ještě při tom všem zvládají péči o rodinu. Většinou se však o nich, kromě úzkého okruhu přátel a rodiny nemluví. O titul Žena Regionu se mohou ucházet ženy, kterým se podařilo dosáhnout vynikajících výsledků v jedné ze 4 následujících kategorií:

* podnikání, politika a veřejná správa,
* vzdělávání, věda a výzkum,
* zdravotnictví a charitativní činnost,
* umění, kultura a sport.

Zpracovala Blanka Daníčková