Nové cyklostezky, lávka přes Lužickou Nisu, nové cesty pro pěší se sníženými obrubníky chodníků, parkové plochy včetně odvodnění či zpevněná plocha pro příležitostné akce. Na tyto úpravy lokality Nová Pasířská získalo město peníze z Evropské unie, a to přes dvanáct milionů korun.

Celkové náklady na projekt parku činí patnáct milionů sedm set tisíc korun. Rozdíl uhradí město.

„Žádost o dotace jsme podali, přestože se v lednu tohoto roku zvedla vlna odporu se snahou zachovat louku v původním stavu, ze strany některých majitelů psů žijící na Žižkově vrchu a louka je jejich cílem při venčení psů,“ upozornila mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

O zachování psí louky budou bojovat

Majitelé psů v prvním měsíci tohoto roku vyjádřili svůj nesouhlas a zpečetili na petiční arch stovkami podpisů. „S peticí jsme nepochodili. Budeme se ale bránit veřejnou připomínkou, kterou předložíme asi na březnovém zasedání zastupitelstva,“ uvedl hlavní iniciátor protestu Bohdan Jacyšín.

Psí louku neboli louku u konečné tramvaje chtějí zachovat, protože je jedna z posledních volných ploch, kde mohou psi volně pobíhat. „Proč se musejí likvidovat právě klidná prostranství v Jablonci,“ podotkl Jacyšín s tím, že boj o zachování psí louky rozhodně nevzdají.

„Podáme stížnost na ministerstvo pro místní rozvoj s tím, že dotace, kterou obdrží Jablonec, je plýtvání penězi,“ dodal Bohdan Jacyšín.

Přestože projekt počítá s volným prostranstvím, pejskaři se obávají, že vzájemná koncentrace sportovců a psů nebude fungovat. „Tím, že tady bude cyklostezka a dráha pro in-line, bude hrozit nebezpečí kolize psů se sportujícími lidmi a vinu, jak už to bývá, ponesou pejskaři,“ říká Bohdan Jacyšín.

Podle vyjádření majitelky lučanského útulku Dagmar Kubištové ona nevidí situaci tak katastroficky. „Je nutné najít kompromis a jak pejskaři, tak sportovci by se měli chovat podle určitých pravidel, aby nedošlo k obávaným střetům,“ uvedla.

S přeměnou louky na park by město mělo začít v dubnu tohoto roku s tím, že nové zázemí by mělo být dokončeno v srpnu 2010. Projekt počítá i s veřejným osvětlením.

Vzrostlé stromy budou doplněny o nové včetně keřů, vykácen bude jen nálet. Projekt počítá s větším množstvím laviček, odpadkových košů i stojanů na kola.

„Pokud se budou pejskaři i sportovci chovat tak jak mají, tak v přeměně na park nevidím problém. Zbyde místo pro pejsky a okolí se zvelebí. Navíc zde bude osvětlení a rozvody elektřiny. To v minulosti nebylo, a proto jsme tradiční Oříškiádu museli přesunout do nedalekého parku,“ řekla pro Deník Dagmar Kubištová s tím, že plochy by neměly být opatřeny nějakými zákazy vstupu psů.

„Pokud by se tak ale stalo, byla bych zásadně proti,“ dodala. V Jablonci existují tři místa, kde mohou lidé nechat volně pobíhat své psy, a to mezi ulicemi Plynární a Na Výšině, na loukách na Dolině a v Nové Pasířské, které se už také říká psí louka.