Je–li škola v těsném sousedství mateřinky, kam nový školák dosud chodil, mají rodiče napůl vyhráno. Ne vždy ale taková ideální situace nastane. Je nejvyšší čas si trasu projít a nenechat vše na 1. září, kdy jsou děti celé nedočkavé.

„Beru si na pondělí a úterý volno. S Honzíkem si uděláme kontrolní procházku, i když stejně nebude chodit první dny sám,“ uvedla babička prvňáčka Vlasta Hrachová. Ne všechny děti ale budou mít doprovod. I s většími je podle policejních preventistů dobré trasu projít pro jistotu.

První dny budou na exponovaných místech na bezpečnost dohlížet strážníci a policisté. „Naši strážníci budou na hlavních přechodech nejen v centru ale i mimo něj,“ potvrdila za jabloneckou radnici Kateřina Hujerová. Hned 1. září vyjde do ulic pětatřicet strážníků. „Vlastně téměř všichni mimo stálou služby a těch, co mají dovolenou,“ dodala.

Ať je cesta do školy sebekratší, určitě skrývá řadu nebezpečí a úskalí, která se šestileté dítě najednou musí naučit respektovat a osvojit si bezpečné návyky. Nejen rušná silniční doprava je pro malé děti na cestě do školy a z ní nebezpečná.

„Je vhodné dětem připomenout, aby se nebavily s lidmi, které neznají, nebraly si od nich žádné bonbony a sladkosti, nenasedaly k cizím lidem do auta a nikdy nedoprovázely cizí lidi do bytu nebo kamkoliv do ústraní,“ doplnila jablonecká policejní preventistka Dagmar Sochorová. I klíče na krku by mohly být signálem pro nenechavce.