Jedno absolvovali v sobotu na jablonecké přehradě. Zkoušeli tři způsoby, jak s vrtulníkem zachránit člověka, pod nímž se propadl led. Jejich úspěšnými postupy se budou moct inspirovat i záchranáři v dalších krajích.

„Člověk v ledové vodě vydrží velmi krátce, obecně se dá říct do patnácti minut. Za tuto dobu se náš vrtulník zvládne dostat i na periferie kraje. Například na Máchovo jezero doletí podle podmínek za osm až deset minut, takže pro záchranu člověka, který se nemůže dostat z ledové vody, je tenhle způsob vhodný,“ říká Stanislav Mackovík.

Když už jsou záchranáři na místě, zvládnou podle něj dostat člověka z vody do tří minut. „Do dvou minut zvládneme tonoucího zajistit tak, aby už nemohl zmizet pod hladinou a do tří minut ho pak dostaneme na palubu vrtulníku,“ říká ředitel krajské záchranky.

Šestnáct zásahů za hodinu a půl

Při sobotním cvičení byl vrtulník ve vzduchu necelou hodinu a půl a během této doby si záchranáři vyzkoušeli zásah šestnáctkrát. „Při cvičení byla doba záchrany samozřejmě o něco prodloužená, protože kolem bylo hodně lidí. Museli jsme dbát na jejich bezpečnost a létaly se větší okruhy,“ vysvětluje Stanislav Mackovík.

Záchranáři se při cvičení mohli inspirovat jen poznatky zjištěnými jinde, protože aktuálně na tenhle způsob leteckého zásahu žádná metodika neexistuje. A to se má právě změnit. „Celé to bylo právě o tom dát dohromady novou metodiku, která přesně stanoví, jakými způsoby, v závislosti na aktuálních podmínkách, postupovat při záchraně člověka, pod nímž se propadne led,“ podotkl Mackovík.

Třikrát jinak, ale vždycky rychle

V chystané metodice budou popsané všechny tři způsoby, které si v sobotu záchranáři vyzkoušeli. V prvním případě se na lyžinách vrtulníku dostali až k tonoucímu, kterého zajistili speciálním pásem, aby nemohl vyklouznout, a pak jej vytáhli z vody.

„V dalších dvou případech už se muselo do vody. Šlo o slanění a poté o záchranu formou podvěsu, což je mimo způsob, kterým jsme evakuovali lidi při loňských povodních,“ konstatoval Stanislav Mackovík.

Celou akci organizovali místní vodní záchranáři. „Cvičení jsme připravovali dva měsíce a bylo povedené. Naučili jsme se zase něco jiného, než co se běžně dělá,“ komentoval předseda Vodní záchranné služby Jablonec nad Nisou Jiří Pechout.

Malérů s propadlým ledem je podle něj více než dost. „Jen za minulou neděli bylo v rámci republiky osm výjezdů k těmto případům,“ podotkl Jiří Pechout.

Jablonecku se v poslední době závažnější případy vyhýbají. Podle ředitele krajské záchranky se to ale může stát kdykoliv.