„Musím myslet na zadní kolečka. To mě vedlo k tomu, abych se přihlásil do výběrového řízení na ředitele Gymnázia F. X. Šaldy," vysvětlil náměstek jabloneckého primátora Petr Tulpa. Vůle komise ale nebyla Tulpově šťastné kartě nakloněna. Na některé působil moc sebejistě.

„Vystupoval velmi sebevědomě a dal jasně najevo, že nikoho k ničemu nepotřebuje," uvedl jeden z členů komise, jehož jméno redakce Deníku zná. Dále uvedl, že toto se pochopitelně nelíbilo na kraji vládnoucím oranžovým ani opozičním modrým. „Chtějí mít více méně své ředitele pod kontrolou," míní náš zdroj.

Liberecký kraj je mimo jiné zřizovatelem středních škol a gymnázií. Podle vůle dané platnou legislativou odvolali ředitele a vypsali na jejich posty nové výběrové řízení. V řadě případů se v konkurzech o setrvání v čele školy ucházejí dosavadní ředitelé.

„Ve výběrových řízeních se mohou subjektivní pocity projevit," poznamenal náměstek primátora Petr Vobořil k tématu výběru nových ředitelů a doplnil, že v komisích uchazeče hodnotí odborníci, zástupci kraje, konkrétní školy a školské rady.

Petr Tulpa si nemyslí, že by neuspěl s politickým profilem. Ředitelské křeslo mu podle našich informací uteklo jen o pár bodů. „Nechtěli mě sami tamní učitelé," prohlásil Tulpa. Přitom si vybral školu, kde ředitel odchází do penze. „Nechtěl jsem nikde stát proti současnému řediteli," uvedl.

Zpátky na jabloneckou „Randovku", kterou vedl před vstupem do vyšší politiky, jít Tulpa nechce. Pokud by uspěl, do jeho křesla by se s největší pravděpodobností posadila současná senátorka a zastupitelka Soňa Paukrtová, jež končí letos na podzim mandát. „Spekulace, že to byl záměr uvolnit jí místo ale odmítám," ohradil se Tulpa.