VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sáhli jsme si cvičně na dno a možná hlouběji

Jablonec n. N., Litoměřice /FOTOGALERIE/ - Jak je důležité věřit parťákovi, když jde o záchranu lidského života? Jak je důležité poslouchat velitele týmu? Jak nutné je soustředění?

24.11.2011
SDÍLEJ:

V litoměřické obci Mentaurov se od pátku 30. září do neděle 1. října kola 2. ročník Rescue Marathon. Tým jabloneckého Českého červeného kříže.Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

REPORTÁŽ
NA VLASTNÍ KŮŽI

Takový parádní zářijový víkend se vydaří jen jednou za pár let. Prostě indiánské léto. A s výhledem na kopce ve Středohoří? To láká k dobrodružství­. Nebo…

„Proč je vás šest? To je mimo pravidla,” houkne na nás Ivana s narezlým copem až na lopatky vrchem přes kovové obroučky brýlí. Celé cvičení záchranářů Rescue Maraton v Mentaurově u Litoměřic má na povel. A takový nepořádek tu trpět nehodlá. Katka, mimo jiné šéfová jabloneckého týmu Českého červeného kříže, snad zaskočena razancí, jen špitne: „Jsme to psali, že máme výjimku…”

Ivana zvedne obočí, zapátrá po našich tvářích. Snaží se odtajnit, kdo z nás je ten záškodník… utajený novinář. Mlčím a ztrácím se v červeni pracovních obleků s křížem v bílém poli na hrudi i na zádech. Ona však šibalsky mrkne mým směrem. Mám asi cejch nebo ona nos jak Děd Vševěd: „Čichám, čichám… člověčinu.”

Přesto je nám všem jasné, že tajemství udrží. Navenek působíme trochu necelistvě, ale hodiny příští ukážou, že to bude naopak ku prospěchu. Tři ženy s věkovými rozdíly více než po deseti letech a tři mládenci. I s dvěma figuranty rozkládáme základní tábor v malé cimře s palandami. Na velikosti nezáleží, stejně se moc spát nebude. Cvičení startujeme rozpravou po večeři.

Kdo jsme a co tu pohledáváme?

„No, ti nás spát dneska nenechají,” míní Modroočko s vybranou kšticí strojkem na tři milimetry. Jirka je z nás nejmladší. Odhaduji, že tak ve věku mého syna. Moc se nepletu. Záhy se pochlubí, jak jej maminka vybavuje menáží na internát. S Mirkem si rozumějí. I černovlasý štíhlý kluk teprve studuje. Poslouchám, jak zasvěceně spolu hovoří o možných záludnostech cvičení a mimoděk druhému v duchu dávám přezdívku Dušín.

Té trojičce mužů velí Lukáš s přirozenou autoritou. Mám pocit, že by ranou pěstí zabil vola v letu. I takového záchranáře tým potřebuje. Černýma očima zkoumá pozorně každého, kdo se mu postaví do zorného pole. Jako pohádkový Bystrozraký si pohled cloní tmavými brýlemi, skoro až do noci. Nebo, že by se pořád koukal po holkách?

Soňa. Profík. Záchranářský mundur Českého červeného kříže je nedílnou součástí jejího šatníku. Malá blondýnka si pomoc ostatním zvolila nejen za své poslání, ale i zaměstnání. Bylo by mylné se domnívat se, že bude fyzicky zaostávat. Opak je pravdou, prchající figurantku v šoku dostihla rychle a bezpečně ji znehybněla v okamžiku. Nastalé situace vyhodnocuje s chladnou hlavou a mne napadá: „Může tu holku vůbec něco zaskočit?”

Generál. V širším smyslu slova to přesně na ředitelku jabloneckého Českého červeného kříže pasuje. Katka je tady velitelkou týmu a nikdo si netroufá oponovat. A velí téměř pořád: „Kalhoty si připravte na boty po vzoru hasičů. A nebo se ani nesvlíkejte. Stejně to za chvíli hvízdnou… Ale usnout se pokuste.”Nikdo neprotestuje. Všichni vědí, že má pravdu. Maraton začíná.

Křížem krážem cestou necestou

Pro jablonecký tým se noční část neodehrála příliš vesele. Byli jsme ti, kteří se udusili ve sklepě. Po vyburcování krátce před půlnocí jsme po dýmem protkaném schodišti prchali podle povelů do sklepa. První akce totiž simulovala přepadení teroristy. Mezi námi nebyl nikdo ani dítě, ani těhotná, ani astmatik. Drželi jsme se spolu a pro poslední skupinu už zachránce nepřišel.

„Je nám líto. Na kotli leží papíry a tužky, můžete napsat vzkaz rodinám. Máte kyslík na posledních pět minut,” zazněla poslední slova a chrčivý hlas v amplionu zmlkl nadobro. Objali jsme se navzájem. My jsme to vzali vážně.

Vytáhla jsem z kapsy diktafon: „Použijeme techniku, když ji máme,” nabídla jsem ostatním a v krku cítila knedlík, když jsem ze sebe soukala věty rozloučení pro své děti. Pak Katka a ostatní naši. „My jsme tu jen na koukačku,” odtáhl se od diktafonu chlapík z Děčína a jeho dvěma kolegyním připadla ta slova vtipná. Nám rozhodně ne.

O co vážněji jsme, stejně jako drtivá většina další jedenácti týmů z celé republiky, brali plnění úkolů, o to víc nás zalévaly endorfiny štěstí. Netrefili jsme vždycky ošetření na úplných sto procent jako profesionální zdravotníci, ale nikdy jsme nešlápli, jak se říká, totálně vedle.

Stíhala jsem u stanovišť na střídačku pořizovat fotodokumentaci a plnit úkoly jako ostatní. Ale jen intuitivně.

„Neslyším, já neslyším…,” křičí umouněná tmavovláska, tak patnáct let, kterou Soňa vyvádí ze zakouřeného baráku. Výbuch plynu v kuchyni. Holčina je bez zjevného zranění, hmátnu po ní, aby mohla Soňa k těm, kteří ji potřebují. Skoro jí držím v náručí a ona stále křičí. Její obličej se náhle změní ve tvář mé dcery.

Posuňky ukazuji na její oči a hned na moje ústa. „Dívej se,” řvou moje myšlenky v hlavě. Zřetelně artikuluji: „To bude dobrý, tiše. Už jede pomoc, budete v pořádku.” Hladím ji po vlasech a druhou rukou tisknu ke svému rameni. Vzlyky už tolik netřesou tělem, i když se podle scénáře ještě několikrát vše opakuje.

„Vy jste zdravotní sestra?” táže se mě komisař, a k tomu šéf pražského rescue týmu, u tohoto stanoviště. Jen zavrtím hlavou. „Tak sociální pracovnice?”vyzvídá dál. „Ne. Fakt ne. Jen mám dvě děti.” Kroutí hlavou a píše si poznámky k hodnocení. „Teda to bylo super, fakt jsem se uklidnila. To je při takové situaci hrozně moc důležité. Lidi to nechápou,” ohodnotila mou aktivní účast i figurantka.

Když mi ostatní odpustí malou lež

Cvičení graduje. Víme, že ani druhou noc moc spát nebudeme. „Jak to, že je vás tolik,” vyhrkne na Katku jiná velitelka. „Jak jako?” „No, je vás šest a povoleno je jen pět lidí!” argumentuje svěřepě. Chápu jí, všichni jsou unavení a mají toho dost. Některé týmy se už mezi sebou dávno pohádaly.

Pátrání v noci rojnicí po pasažérech z letadla je poslední kapka. Jsme urousaní, poškrábaní od větví, máme žízeň, ale jdeme. Tuším, že nálezem, první pomocí a transportem noc nekončí. Říkám to Katce. Kývne: „Já bych ještě připravila něco na základně. Třeba takovou rituální sebevraždu.” Když vidím oběšence za svitu loučí na skluzavce, mám pocit, že četla propozice.

Automaticky beru foťák a snažím se zaznamenat co nejvíce emocí. Konec. Teď už doopravdy. „Byli jste skvělí a moc se těšíme na další ročník Rescue Maratonu,” loučí se Ivana při závěrečném nástupu a děkuje spolupracovníkům. „Chci také poděkovat,” hlásím se o slovo a sto padesát lidí na mě v tichu civí. „Nejsem žádný záchranář, nemám ani minimum, vloudila jsem se mezi vás. Jsem novinář.”

Ticho by se dalo krájet. „Ty, kráááso,” vyjekne kluk vedle mě a slova se ztratí v potlesku.

Autor: Lenka Klimentová

24.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 18 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Stavební dělník - ŘP sk. B., Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Ladislav rakovský, Pražského povstání, č.p. 228, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Ladislav Rakovský, +420 602 350 949.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 16 000 Kč

Pomocníci v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocná síla do kuchyně - mytí nádobí + úklid kuchyně., Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Snake spol. s r.o. - hotel na baště, Horní náměstí, č.p. 774, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Mirko Hádek, +420 777 006 275.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT odboru stavebního a životního prostředí. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici, REFERENT odboru stavebního a životního prostředí Magistrátu města Jablonec nad Nisou (referent stavebního úřadu), 10. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské popř. vyšší odborné vzdělání se stavebním zaměřením; možno i středoškolské za podmínky min. 3 roky práce v oboru; znalost stavebního zákona; uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); dobré komunikační schopnosti pro jednání s právnickými i fyzickými osobami; odpovědnost, samostatnost, flexibilita; přehled o právních předpisech v oblasti veřejného stavebního práva, znalost práce s mapovými podklady a orientaci v místopisu města Jablonec nad Nisou, Popis vykonávané práce: pracovník zajišťuje veškerá správní řízení a další postupy stavebního úřadu podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a předpisů souvisejících včetně zákona č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo stavbě (vyvlastňovací zákon) a to na území Statutárního města Jablonec nad Nisou a příslušných obcí spadajících do územní působnosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností., Přihlášky do 9.dubna 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 44 680 Kč

Ostatní zubní lékaři se specializací Lékař zubní. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44680 kč, mzda max. 55040 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dodatková dovolená, indispoziční volno, stravování ve vlastním zařízení, možnost rekreace.. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice rýnovice, Belgická, č.p. 3765, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Václav Pytlík, +420 483 338 379.


Ilustrační foto

Tragická sobota. V kraji zemřel první motorkář v tomto roce

Sražený chodec. Ilustrační foto.

Přecházela mimo přechod, srazilo ji auto, naštěstí se nic nestalo

Jablonecká strážnice vytáhla řidiče z hořícího vozidla

Jablonec n. N. – V pátek 23. března ráno uprostřed křižovatky u úřadu práce zastavilo auto, z něhož se kouřilo a lítaly jiskry. Strážnice, která měla tou dobou službu na přechodu pro chodce před obchodní akademií, začala ihned jednat.

FOTO: Opět se koná biatlonová exhibice

V sobotu 24. března se koná tradiční biatlonová exhibice a Mistrovství ČR žen a mužů – supersprint, finále. Organizátoři z SKP Kornspitz Jablonec plánují na biatlonovém stadionu zahájení v 11 hod., nástřel v 11.45 hod.

Lidé ze Žižkova Vrchu se ptali na dopravu a hřiště

Jablonec n. N. – Ve čtvrtek 8. března se konalo ve školní jídelně ZŠ Pasířská letošní první setkání vedení města s občany Žižkova Vrchu.

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Jablonec n. N. – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT