VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sáhli jsme si cvičně na dno a možná hlouběji

Jablonec n. N., Litoměřice /FOTOGALERIE/ - Jak je důležité věřit parťákovi, když jde o záchranu lidského života? Jak je důležité poslouchat velitele týmu? Jak nutné je soustředění?

24.11.2011
SDÍLEJ:

V litoměřické obci Mentaurov se od pátku 30. září do neděle 1. října kola 2. ročník Rescue Marathon. Tým jabloneckého Českého červeného kříže.Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

REPORTÁŽ
NA VLASTNÍ KŮŽI

Takový parádní zářijový víkend se vydaří jen jednou za pár let. Prostě indiánské léto. A s výhledem na kopce ve Středohoří? To láká k dobrodružství­. Nebo…

„Proč je vás šest? To je mimo pravidla,” houkne na nás Ivana s narezlým copem až na lopatky vrchem přes kovové obroučky brýlí. Celé cvičení záchranářů Rescue Maraton v Mentaurově u Litoměřic má na povel. A takový nepořádek tu trpět nehodlá. Katka, mimo jiné šéfová jabloneckého týmu Českého červeného kříže, snad zaskočena razancí, jen špitne: „Jsme to psali, že máme výjimku…”

Ivana zvedne obočí, zapátrá po našich tvářích. Snaží se odtajnit, kdo z nás je ten záškodník… utajený novinář. Mlčím a ztrácím se v červeni pracovních obleků s křížem v bílém poli na hrudi i na zádech. Ona však šibalsky mrkne mým směrem. Mám asi cejch nebo ona nos jak Děd Vševěd: „Čichám, čichám… člověčinu.”

Přesto je nám všem jasné, že tajemství udrží. Navenek působíme trochu necelistvě, ale hodiny příští ukážou, že to bude naopak ku prospěchu. Tři ženy s věkovými rozdíly více než po deseti letech a tři mládenci. I s dvěma figuranty rozkládáme základní tábor v malé cimře s palandami. Na velikosti nezáleží, stejně se moc spát nebude. Cvičení startujeme rozpravou po večeři.

Kdo jsme a co tu pohledáváme?

„No, ti nás spát dneska nenechají,” míní Modroočko s vybranou kšticí strojkem na tři milimetry. Jirka je z nás nejmladší. Odhaduji, že tak ve věku mého syna. Moc se nepletu. Záhy se pochlubí, jak jej maminka vybavuje menáží na internát. S Mirkem si rozumějí. I černovlasý štíhlý kluk teprve studuje. Poslouchám, jak zasvěceně spolu hovoří o možných záludnostech cvičení a mimoděk druhému v duchu dávám přezdívku Dušín.

Té trojičce mužů velí Lukáš s přirozenou autoritou. Mám pocit, že by ranou pěstí zabil vola v letu. I takového záchranáře tým potřebuje. Černýma očima zkoumá pozorně každého, kdo se mu postaví do zorného pole. Jako pohádkový Bystrozraký si pohled cloní tmavými brýlemi, skoro až do noci. Nebo, že by se pořád koukal po holkách?

Soňa. Profík. Záchranářský mundur Českého červeného kříže je nedílnou součástí jejího šatníku. Malá blondýnka si pomoc ostatním zvolila nejen za své poslání, ale i zaměstnání. Bylo by mylné se domnívat se, že bude fyzicky zaostávat. Opak je pravdou, prchající figurantku v šoku dostihla rychle a bezpečně ji znehybněla v okamžiku. Nastalé situace vyhodnocuje s chladnou hlavou a mne napadá: „Může tu holku vůbec něco zaskočit?”

Generál. V širším smyslu slova to přesně na ředitelku jabloneckého Českého červeného kříže pasuje. Katka je tady velitelkou týmu a nikdo si netroufá oponovat. A velí téměř pořád: „Kalhoty si připravte na boty po vzoru hasičů. A nebo se ani nesvlíkejte. Stejně to za chvíli hvízdnou… Ale usnout se pokuste.”Nikdo neprotestuje. Všichni vědí, že má pravdu. Maraton začíná.

Křížem krážem cestou necestou

Pro jablonecký tým se noční část neodehrála příliš vesele. Byli jsme ti, kteří se udusili ve sklepě. Po vyburcování krátce před půlnocí jsme po dýmem protkaném schodišti prchali podle povelů do sklepa. První akce totiž simulovala přepadení teroristy. Mezi námi nebyl nikdo ani dítě, ani těhotná, ani astmatik. Drželi jsme se spolu a pro poslední skupinu už zachránce nepřišel.

„Je nám líto. Na kotli leží papíry a tužky, můžete napsat vzkaz rodinám. Máte kyslík na posledních pět minut,” zazněla poslední slova a chrčivý hlas v amplionu zmlkl nadobro. Objali jsme se navzájem. My jsme to vzali vážně.

Vytáhla jsem z kapsy diktafon: „Použijeme techniku, když ji máme,” nabídla jsem ostatním a v krku cítila knedlík, když jsem ze sebe soukala věty rozloučení pro své děti. Pak Katka a ostatní naši. „My jsme tu jen na koukačku,” odtáhl se od diktafonu chlapík z Děčína a jeho dvěma kolegyním připadla ta slova vtipná. Nám rozhodně ne.

O co vážněji jsme, stejně jako drtivá většina další jedenácti týmů z celé republiky, brali plnění úkolů, o to víc nás zalévaly endorfiny štěstí. Netrefili jsme vždycky ošetření na úplných sto procent jako profesionální zdravotníci, ale nikdy jsme nešlápli, jak se říká, totálně vedle.

Stíhala jsem u stanovišť na střídačku pořizovat fotodokumentaci a plnit úkoly jako ostatní. Ale jen intuitivně.

„Neslyším, já neslyším…,” křičí umouněná tmavovláska, tak patnáct let, kterou Soňa vyvádí ze zakouřeného baráku. Výbuch plynu v kuchyni. Holčina je bez zjevného zranění, hmátnu po ní, aby mohla Soňa k těm, kteří ji potřebují. Skoro jí držím v náručí a ona stále křičí. Její obličej se náhle změní ve tvář mé dcery.

Posuňky ukazuji na její oči a hned na moje ústa. „Dívej se,” řvou moje myšlenky v hlavě. Zřetelně artikuluji: „To bude dobrý, tiše. Už jede pomoc, budete v pořádku.” Hladím ji po vlasech a druhou rukou tisknu ke svému rameni. Vzlyky už tolik netřesou tělem, i když se podle scénáře ještě několikrát vše opakuje.

„Vy jste zdravotní sestra?” táže se mě komisař, a k tomu šéf pražského rescue týmu, u tohoto stanoviště. Jen zavrtím hlavou. „Tak sociální pracovnice?”vyzvídá dál. „Ne. Fakt ne. Jen mám dvě děti.” Kroutí hlavou a píše si poznámky k hodnocení. „Teda to bylo super, fakt jsem se uklidnila. To je při takové situaci hrozně moc důležité. Lidi to nechápou,” ohodnotila mou aktivní účast i figurantka.

Když mi ostatní odpustí malou lež

Cvičení graduje. Víme, že ani druhou noc moc spát nebudeme. „Jak to, že je vás tolik,” vyhrkne na Katku jiná velitelka. „Jak jako?” „No, je vás šest a povoleno je jen pět lidí!” argumentuje svěřepě. Chápu jí, všichni jsou unavení a mají toho dost. Některé týmy se už mezi sebou dávno pohádaly.

Pátrání v noci rojnicí po pasažérech z letadla je poslední kapka. Jsme urousaní, poškrábaní od větví, máme žízeň, ale jdeme. Tuším, že nálezem, první pomocí a transportem noc nekončí. Říkám to Katce. Kývne: „Já bych ještě připravila něco na základně. Třeba takovou rituální sebevraždu.” Když vidím oběšence za svitu loučí na skluzavce, mám pocit, že četla propozice.

Automaticky beru foťák a snažím se zaznamenat co nejvíce emocí. Konec. Teď už doopravdy. „Byli jste skvělí a moc se těšíme na další ročník Rescue Maratonu,” loučí se Ivana při závěrečném nástupu a děkuje spolupracovníkům. „Chci také poděkovat,” hlásím se o slovo a sto padesát lidí na mě v tichu civí. „Nejsem žádný záchranář, nemám ani minimum, vloudila jsem se mezi vás. Jsem novinář.”

Ticho by se dalo krájet. „Ty, kráááso,” vyjekne kluk vedle mě a slova se ztratí v potlesku.

Autor: Lenka Klimentová

24.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 24 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Servisní mechanik - automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, , * Servis kogeneračních jednotek na oblasti sever - Liberec. Jedná se o výjezdy na instalace za zákazníkem, servis a opravy spalovacích motorů a periferií ., , Požadujeme: , * minimálně výuční list v oboru automechanik případně opravář zemědělských strojů, * řidičský průkaz sk. B, * praxe v oboru výhodou , * manuální zručnost, * znalost práce na PC, * schopnost jednat se zákazníkem, * časovou flexibilitu, * spolehlivost, zodpovědnost a samostatnost, komunikativnost, * pozitivní a tvůrčí přístup k řešení úkolů, , Nabízíme: , * perspektivu ve stabilní a stále se rozvíjející firmě, * možnost seberealizace – odborný a profesní růst, * odpovídající platové ohodnocení, * vzdělávací kurzy, * firemní benefity (dovolená navíc, 3 dny zdravotního volna, finanční bonus za docházku bez absence…). Pracoviště: Tedom a.s. - provoz jablonec nad nisou, Belgická, č.p. 4685, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Zdeňka Malá, +420 953 311 003.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Učitel/ka 2. stupně ZŠ (obor matematika, tělesná výchova) , Obor matematika je prioritní a je možná i v kombinaci s jiným předmětem., Zaměstnanecké výhody: možnost stravování., Kontakt telefonicky, nebo emailem.. Pracoviště: Základní škola jablonec nad nisou - kokonín, rychnovská 216, příspěvková organizace, Rychnovská, č.p. 216, 468 01 Jablonec nad Nisou 8. Informace: Lea Šmídová, +420 483 302 140.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 20 450 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace VEDOUCÍ ODDĚLENÍ STAVEBNÍHO ÚŘADU. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici VEDOUCÍHO ODDĚLENÍ STAVEBNÍHO ÚŘADU na odboru stavebním a životního prostředí, 11. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání ve studijním oboru stavebního, architektonického nebo právnického směru, popř. vyšší odborné vzdělání v oboru stavebnictví za podmínky min. 2 let praxe v oboru; možno i středoškolské za podmínky min. 3 let práce v oboru; znalost právních předpisů - stavebního zákona a předpisů souvisejících včetně znalosti postupů podle správního řádu; praxe minimálně 2 roky ve správním orgánu vykonávající státní správu (i v přenesené působnosti), nejlépe při výkonu agendy stavebního úřadu; složená zkouška zvláštní odborné způsobilosti na požadovaném úseku výhodou; dobrá orientace v prostředí výkonu přenesené působnosti státní správy; výborné komunikační a vyjednávací schopnosti; schopnost řídit středně velký kolektiv; aktivní přístup k řešení problémů; flexibilita, loajalita, samostatnost a zodpovědnost; uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); řidičský průkaz - minimálně skupina B., Popis vykonávané práce: Vedení středně velkého pracovního kolektivu, který zajišťuje veškerá správní řízení a další postupy stavebního úřadu podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a předpisů souvisejících včetně zákona č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo stavbě (vyvlastňovací zákon) a to na území Statutárního města Jablonec nad Nisou a příslušných obcí spadajících do územní působnosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností s výjimkou obce Rychnov nad Nisou., Pracovní poměr: na dobu neurčitou s nástupem od 1.9.2018, popř. dle vzájemné dohody, Přihlášky do 10. srpna 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč

Všeobecné sestry bez osvědčení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zdravotní sestra, Požadavky na pracovní pozici: , o bezúhonnost, zdravotní způsobilost , o praxe v oboru - min. 5let , o znalost problematiky v oboru, zkušenosti s cílovou skupinou seniorů, , o odpovědnost, samostatnost, spolehlivost , o dobré komunikační schopnosti, flexibilita, loajálnost , o předpoklady pro týmovou práci , o dobrá znalost práce na PC , , Bližší údaje k zařazení do výběrového řízení jsou uvedeny na webových stránkách www.dd-jablonec.cz, , Přihlášky do výběrového řízení s požadovanými dokumenty doručit v zalepené obálce , s označením "Výběrové řízení - zdravotní sestra nesměnující" na adresu Domov důchodců Jablonecké Paseky,p.o., Vítězslava Nezvala 87/14, 466 02 Jablonec nad Nisou. , , Obsah přihlášky: , - životopis s uvedením kontaktních údajů, předchozí praxe, odborných znalostí a dovedností , - motivační dopis , - kopie dokladu o nejvyšším dokončeném vzdělání , - kopie výpisu z trestního rejstříku (ne starší než 1 měsíc) , - souhlas se zpracováním osobních údajů. Pracoviště: Domov důchodců jablonecké paseky, příspěvková organizace, Vítězslava Nezvala, č.p. 87, 466 02 Jablonec nad Nisou 2. Informace: Pavlína Stolínová, +420 778 538 290.


Členové klubu českých turistů provádí značení turistické trasy ve Sloupu v Čechách na Českolipsku. Snímek je z 5. července.
11

FOTO: Se štětcem v lese. Turisté hledají značkáře

Město Jablonec nad Nisou.

Ovečky z České televize se zatoulaly do Jablonce

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Do pohraničí přišel Ladislav Albrecht s rodinou po válce. Naučil se tu řemeslo

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku. 

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Z Jednot a konzumů do hypermarketů a diskontů. Češi zanevřeli na malé prodejny

/INFOGRAFIKA/ Pro paštiku a rohlík do večerky, pro zbytek do chrámů konzumu. V hypermarketech necháváme 46 procent výdajů za potraviny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT