Sál je obří místnost, která zasahuje do dvou pater radnice. Vysoká okna zná každý Jablonečan i mnohý přespolní jsou to ta, která směřují na Mírové náměstí. Momentálně se tu rozléhá každé slovo jako v jeskyni. Není tady vlastně nic. Sál prochází kompletní proměnou, v podstatě zůstanou jen zdi a okna, obměněn bude kromě předsednického stolu i veškerý nábytek, zmizí i všech pět atypických lustrů, kterým se familiérně říkalo „pampelišky“.

Radnice nejprve hledala místo, kam by je mohla instalovat. Jejich velikost a tvar však užití v jiném prostoru značně limitují, a proto se je radnice rozhodla prodat. Dostane za ně 400 tisíc korun. „Nový majitel lustry využije pro prezentační účely a minimálně jeden by měl zůstat v Jablonci,“ přiblížila mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Sál mají do budoucna osvětlovat svítidla ve tvaru skleněných kvádrů. Kromě pěti velkých lustrů vyrobí vybraná firma také čtyři interiérové sloupy s lampami umístěnými po stranách vstupních dveří. Celkové náklady jen na výrobu historických osvětlovacích těles jsou přibližně 3 miliony korun.

Řemeslníci a restaurátoři začali s rekonstrukcí sálu, kam se pohodlně vešlo i sto lidí, pěkně od podlahy. A to doslova, protože jako první přišlo na řadu vytrhání starých parket. „Podlaha už byla vysloužilá a místy napadená hnilobou, proto jsme ji nechali kompletně vyměnit,“ přiblížil tajemník úřadu Marek Řeháček.

Řemeslníci nejprve položili rošt z trámků, na který přišla dřevotříska, a na ni nové parkety. Některé věci přece jen zůstanou. Restauruje se a doplňuje dřevěné obložení, předsednický stůl i reliéf se znakem města a motivy jabloneckého průmyslu od Franze Huba, jenž dominuje čelní stěně sálu.

„Veškeré původní prvky renovujeme, ty chybějící, jako například kryty radiátorů nebo obložení pod okny, vyrábíme podle dobových fotografií a původních výkresů,“ popsal restaurátor Jan Hrdina. Restaurátorské práce včetně výroby chybějících prvků a jejich instalace jsou vyčísleny na necelý milion korun.

V interiéru budou dále už jen masivní stoly a židle. Spolu s předsednickým stolem pro vedení města to budou jediné kusy nábytku v sále. „V předsednickém stole je vestavěná skříň, kterou využijeme pro umístění informačních technologií,“ vysvětlil Marek Řeháček.

NOVÉ TECHNOLOGIE VERSUS HISTORIE

Elektroinstalace a datové kabely budou skryty pod podlahou či za obložením tak, aby bylo možné i v historickém prostředí sálu zajistit jeho funkčnost a uspokojit požadavky na ozvučení, kvalitní prezentace i on-line přenosy ze zasedání zastupitelstva.

Kapacita sálu po rekonstrukci klesne ze současných 100 míst na 60. Sál se, zatím ještě bez nábytku, návštěvníkům poprvé k nahlédnutí otevře na Den evropského dědictví 15. září. V novém, kompletně hotovém sále usednou až zastupitelé zvolení v říjnových komunálních volbách.

Jablonecká radnice prochází rekonstrukcí od roku 2013, kdy proběhla úprava suterénu pro archiv stavebního úřadu. V roce 2016 začala rekonstrukce fasády, která trvá dodnes a zcela zakončena má být příští rok. Proběhly rekonstrukce parteru radnice, menších zasedacích hal, důstojnějšího prostředí se dočkali i diváci kina Radnice, které se, jak název napovídá, nachází v objektu radnice.